Válka na Ukrajině sice postupně opouští palcové titulky na čelních stránkách světového tisku, ale bojuje se dále, byť dosti staticky. Je to už spíše ze setrvačnosti, nebo jde o vzájemnou nevraživost či o nějaké vyšší cíle?
Domnívám se, že tou zásadní příčinou je úsilí Ukrajiny vymanit se z působnosti a sevření ruského impéria, které představuje právě Rusko a ruský styl myšlení, řadící Ukrajinu do jedné ze svých historických držav.
Co dělat pro to, aby válka byla ukončena v řádu měsíců, a lze po Ukrajincích žádat územní či jiné ústupky, které by položili na oltář míru? Je to principiálně správné?
Naprosto ne, jakákoliv jiná geopolitická konstelace, než ta, daná reglementem Budapešťského míru, který v roce 1994 přesně definoval, jak má být území Ruska a Ukrajiny uspořádáno, a Minských dohod, je v zásadě špatná. Cokoliv, co bude mimo tento rámec, nazývám jednoznačně prohrou a je to pro mě nepřijatelné. Nemůžeme ustoupit agresi a imperiálnímu tlaku Ruska. To by byla velká a dost možná osudová chyba! Západ nemůže v případě potřeby zištně opustit svoje hodnoty, protože pak už se k nim také nikdy nebude moci vrátit, i kdyby o to stál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka