Proč jste se rozhodla kandidovat do Evropského parlamentu za ODS? A jaké jsou Vaše osobní priority?
Kandidovat jsem se rozhodla z přesvědčení, že na základě svých životních a odborných zkušeností mohu přispět nejen ke zvýšení prestiže České republiky, ale také k reformě základní myšlenky evropské integrace, která narazila na své limity. Zároveň ale nepopírám, že EU má nemalý vliv na udržení hospodářské stability a bezpečnosti v Evropě.
Důležité je, to s evropskou integrací nepřehnat. V něčem je prospěšná, v něčem škodlivá. Heslo EU je „Jednota v rozmanitosti” a toho bychom se měli držet. Bohužel současný evropský mainstream reprezentovaný EPP a SD si z hesla EU bere jen první slovo a to bych ráda společně s dalšími kolegy z ODS v rámci frakce ECR změnila.
ODS zvolila jako jedno z hlavních témat pro evropské volby euro, respektive odpor proti němu. Jak reagujete na námitky, že otázka zavedení eura není aktuální pro tyto volby? Evropský parlament přece o tom, zda budeme mít korunu, nebo euro, nerozhoduje.
Cílem Petice pro korunu je nastolit toto téma v rámci veřejné debaty a upozornit na potenciální rizika, která pro české občany s jeho přijetím hrozí, protože současná vláda ho chce přijmout co nejdříve. Jan Keller také na billboardu slibuje nová pracovní místa, přitom z Evropského parlamentu dokáže vytvořit nové pracovní místo tak maximálně pro sebe a pár asistentů. Program ODS se samozřejmě netýká pouze eura, já se třeba velmi intenzivně věnuji zemědělské politice.
Tvrdíte, že se vstupem do Evropské unie začala destrukce našeho zemědělství. Můžete to vysvětlit?
České zemědělství chřadne a prudce klesá. To je nevyvratitelný důsledek našeho vstupu do SZP (Společná zemědělská politika - pozn. red.). Diskriminační a nerovné podmínky vstupu do SZP znamenaly pro české zemědělství katastrofu: pokles soběstačnosti v produkci základních potravin a vzrůst závislosti na dovozu, úbytek pracovních sil a ztráta zahraničního trhu. Vážným problémem je drastický úbytek orné půdy v České republice, který se pohybuje průměrně ve výši 2 700 hektarů ročně.
Také jste někde uvedla, že si čeští zemědělci vyjednali prostřednictvím někdejšího eurokomisaře a dnešního lídra hnutí ANO pro eurovolby Pavla Teličky velmi nízké zemědělské dotace. Telička se však hájí tím, že ti, kteří dnes říkají: „Máme jen to, co Telička vyjednal“, jsou lidé, kteří vůbec netuší, jak takové vyjednávání probíhá. On sám má podle svých slov v této věci čisté svědomí, český vyjednávací tým byl prý spolu s maďarským považován za nejkompetentnější. Co těmto slovům říkáte?
Osobně nejenže tuším, ale i vím, jak taková jednání probíhají. SZP je jedním ze základních pilířů evropské politiky a bylo nasnadě, že taková vyjednávání budou náročná. Argument, že pokud jsme chtěli do unie, museli jsme přijmout podmínky, které unie stanovila, je podle mého názoru alibismus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka