Rozlučka Jitky Chalánkové: Zážitky ze Senátu i rada, jak se z politiky nezbláznit

03.01.2025 8:41 | Rozhovor

Zneužitelné hlouposti typu Istanbulská úmluva patří na smetiště dějin, říká pro ParlamentníListy.cz Jitka Chlánková. Vloni opustila Senát a jako jedna z nejdůslednějnějších ctitelek konzervativních hodnot v české politice využila příležitost shrnout své zkušenosti z obou parlamentních komor.

Rozlučka Jitky Chalánkové: Zážitky ze Senátu i rada, jak se z politiky nezbláznit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka Jitka Chalánková

V listopadu jste po šesti letech skončila v Senátu, loučila jste se seminářem na téma „právo na život off-line“, což byla jedna z vašich nejdůležitějších iniciativ. Myslíte, že se podaří uhájit právo nebýt připojen k internetu? A proč je podle vás tak důležité?

Považuji za mimořádně důležité o tématu práva na život off-line hovořit a toto právo rovněž zákonem chránit. Nejlépe zákonem ústavním, který nejde jen tak změnit a je třeba pro takový návrh najít širší shodu bez ohledu na stranickou příslušnost. A především – toto právo patří každému občanu. Je na každém, jaký způsob komunikace s úřady zvolí. A součástí návrhu je rovněž právo na platby v hotovosti.
 
Hotovost je garantovaná státem a jako jediný způsob platby nevyžaduje žádná další zařízení či služby včetně služeb soukromého sektoru. O možnosti totální kontroly bezhotovostních plateb není snad třeba hovořit, to je zcela jasné. Absolutní digitální bezpečnost nelze zaručit nikdy.

Jak jako politička i lékařka vůbec vnímáte proměnu společnosti od doby, kdy na začátku jednadvacátého století přišel internet, mobilní telefony a sociální sítě? Na jednu stranu to změnilo ekonomiku i život a otevřelo zcela nové možnosti, na druhou stranu ale data o nejmladší generaci, která už „s mobily“ vyrůstá, nejsou příliš optimistická...

Tak internet a sítě jsou dobrým sluhou, ale samozřejmě mohou být i zlým pánem. A spoléhat se ve všem na internet také nepovažuji za úplně dobré, protože tam prostě mnoho informací být nemusí. 
Pokud jde o mobilní telefony, zejména tzv. chytré telefony, na semináři v Senátu zazněla spousta zajímavých informací včetně zdravotních dopadů zejména na malé děti. A trochu jiný pohled na mobilní telefony.
 
Během povodní na Jesenicku v září letošního roku vypadly v první řadě služby těchto operátorů. A znovu se ukázala důležitost pevných linek – nezávislost!

V říjnových volbách už jste ani nekandidovala. Zajímal by mě váš pohled na téma „seniorů v politice“, o kterém se hodně mluví v souvislosti s oběma americkými prezidenty, lídrem německé opozice, ale třeba i pražským primátorem. Může podle vás politik po sedmdesátce, kdy už jiné profese jsou v důchodu, zvládat naplno svou funkci, parlamentní, a třeba i exekutivní?

Tak to je jistě především individuální záležitost. Setkávám se s mnoha velmi zajímavými mladými lidmi a jsem za to opravdu vděčná. Považuji však za dobré mít i určité zkušenosti. A zodpovědnost i za časy příští.

Senátu v posledním období bylo vyčítáno, že je „příliš konzervativní“, což bylo kritiky obvykle míněno v konotacích, že je brzdou pokrokové legislativy. Jak se na tuto konzervativnost Senátu za vašeho působení díváte vy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…