Rozvědčík a diplomat Polreich: Nechuť k Rusku pramení z připosranosti. Vzdělaný Zeman ví, kde hledat blahobyt

03.10.2013 10:57 | Zprávy

ROZHOVOR Současná rusofobie, kterou šíří některá média a politici, vychází z maloměstské připosranosti. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl někdejší zpravodajec a diplomat Miroslav Polreich. Podle něho i ve vztahu k Rusku, ale i Číně, používá prezident Miloš Zeman selský rozum. Polreich také odmítl nedávný požadavek šéfa NATO Rasmussena, aby Česká republika navýšila rozpočet na obranu. Je to prý nesmyslné a zbytečné.

Rozvědčík a diplomat Polreich: Nechuť k Rusku pramení z připosranosti. Vzdělaný Zeman ví, kde hledat blahobyt
Foto: red
Popisek: Miloš Zeman, ilustrační koláž

Jak se díváte na stále hodně používané rusofobní prvky v českých médiích, ale i politice? Nyní je navíc jedním z témat TOP 09 varovat před údajným vlivem Ruska na ČR kvůli prezidentu Zemanovi…

Rusofobie je aktuální politické téma. Jenže by si všichni měli uvědomit, že se nikdo Ruska nezbaví, to nejde. Rusů sice není tolik, ale je třeba brát vážně jejich kulturní, historickou a intelektuální pozici. Evropa je vždycky vděčná Rusku za Huny a Čingischány, kteří se zastavili na Slovanech. Dál se už nedostali. Ve Vídni je na tom „kopečku“ dodnes deska v azbuce „Děkujeme Rusům za to, že nás zachránili před Turky“. To není daleká historie, je to jen pár set let zpátky.

Rusofobie se tady pěstuje, neexistuje všude. Co za ní je? Před časem jsem byl pozván na nějakou konferenci o Rusku do Parlamentu. Nějaký poslanec tam na začátku na Rusko nadával, označil ho na našeho nepřítele a hned odešel. Pak mluvili zástupci byznysu, bank, prostě ekonomického sektoru a ti naopak Rusko chválili. Náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider tam pak řekl, že české politice vůči Rusku nerozumí. A pokračoval: Německo-ruská historie, to jsou války a miliony mrtvých. Maďarsko-ruská historie, to je rok 1956 (Maďarské povstání, sovětská invaze – pozn. red.). Historie polsko-ruská, to je vůbec existenční otázka. Ale všechny tyto státy dnes mají svůj vztah s Ruskem vyrovnaný, není tam žádné nepřátelství….

Ale teď se podívejme na Česko. My s Rusy nemáme žádnou negativní zkušenost. Rok 1968 je otázka ideologická, nikoli národnostní. Všude tu ale je nějaká rusofobie, která v Evropě není. Náměstek Schneider měl pravdu. Já jsem došel k jednoduchému závěru: Když někdo potřebuje „převléknout kabát“, protože byl třeba před rokem 1989 v partaji, tak začne nadávat na Rusy. To nikdo nepřebije.

Dá se nějak jednoznačně definovat, z čeho rusofobie vychází?

Rusofobie vychází z takové té maloměstské připosranosti lidí, kteří byli co nejvíc shrbení. Dnes se „narovnávají“ tím, že nadávají na Rusy. To už ale nejde, nikde! Funguje to jen tady, ale je to uměle vytvořené. Proč některé noviny píšou proti Rusům, třeba MF Dnes, Lidové noviny a další? Proč pomíjíme tu ekonomickou sílu? Ani to přece nikdo nemůže ignorovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…