Vládní představitelé chtějí zvyšovat našim občanům daně, zvyšovat věk odchodu do důchodu a od ledna zdražit sociální služby pro naše seniory a zdravotně postižené občany. Je to podle vás správné řešení současné krizové situace země?
S takovým přístupem vládní pětikoalice zásadně nesouhlasím. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tento týden v sobotu v rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že vláda bude chtít našim občanům zvýšit daně. A zvyšování věku odchodu do důchodu nad 65 let již otevřeně prosazuje nejen Jurečka, ale i předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Premiér Petr Fiala z ODS s tím evidentně také souhlasí. Navíc k tomu Jurečka řekl, že od ledna vláda seniorům a zdravotně postiženým lidem zdraží pobytové, pečovatelské a terénní sociální služby například v domovech seniorů, pro zdravotně postižené občany a bude se to týkat i dovozu jídla či nákupu. To je pro SPD nepřijatelné.
Takže desítky miliard korun pro Ukrajince v České republice a další miliardy na Ukrajinu vláda má, ale na naše občany úplně kašle a ještě jim zvýší daně? To je opravdu na okamžitou demisi. A jak známo, Fialova vláda si dokonce pro Ukrajince minulý měsíc půjčila nejprve dalších deset miliard korun u banky s úrokem půl miliardy korun ročně. A následně vláda Petra Fialy odsouhlasila další peníze pro Ukrajinu. Ukrajina nově dostane pět miliard eur, na které si ale také musíme půjčit, protože je nemáme a český státní rozpočet je kvůli vládě totálně zadlužený, a za tuto půjčku se zaručí členské státy EU včetně České republiky!
Česká vláda nemá čas na řešení problémů našich občanů a firem se zdražováním, jelikož pro premiéra Petra Fialu je Ukrajina na 1. místě. Takže si vláda opakovaně půjčuje na to, aby mohla dát peníze Ukrajincům žijícím v ČR a na Ukrajinu – ale našim občanům nejenže odmítá pomoci, ale ještě jim zhoršuje životy.
Korunu tomu všemu dala tento víkend paní Pekarová Adamová, která na konferenci vládní TOP 09 řekla o desítkách tisíc občanech, kteří protestují na náměstích proti tomu, že vláda neřeší zdražování, že jsou tito občané ohrožením demokracie. Navíc řekla, že by se mělo v roce 2030 přijmout v České republice euro. To jsou pro mě další nepřijatelná vyjádření.
Průměrná cena elektřiny v první polovině roku meziročně stoupla v České republice o 62 %, nejvíce z celé EU. Naopak v Polsku a v Maďarsku cena elektřiny v meziročním porovnání dokonce poklesla. Přesto vládní politici před „maďarskou cestou“ vytrvale varují. Chápete důvody?
To je šílené. Vyrábíme nejlevněji elektřinu a z celé Evropské unie se u nás nejvíc zdražuje? A já říkám dost protičeské Fialově vládě, která je odpovědná za zdražování! Pětikoalice škodí této zemi a dělá z nás kolonii Washingtonu a Bruselu. Pokud vládu nezastavíme, přivede naši zemi a náš národ ke kolapsu a ke krachu a lidé budou v obrovské bídě!
Zastropování ze strany vlády je naprosto nedostatečné a navíc se projeví v další inflaci, tedy ve zdražování. Pokud by byla cena elektřiny zastropována přímo u producentů a měli bychom přímý kontrakt s producentem na levný plyn, nemusela by tu být zdaleka taková drahota.
Nejnověji ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL řekl, že bude prosazovat snížení podpory v nezaměstnanosti či zkrácení doby podpory. Je podle vás zrovna toto nejvhodnější oblast k zahájení škrtů?
Sami sobě si platy zvyšují, ale lidem chtějí pomoc sebrat? Firmy propouštějí a chystají se dál propouštět, a ministr Jurečka prosazuje snížení podpory v nezaměstnanosti či zkrácení doby podpory. Zhruba každá pátá firma v ČR plánuje na přelomu roku propouštět. Vyplývá to z vyjádření Hospodářské komory, Svazu průmyslu i Asociace malých a středních podniků. Takže na Ukrajinu a Ukrajince dává Fialova vláda desítky miliard a půjčuje si na to za drahé úroky – ale pro své vlastní občany peníze nemá? ČEZu dala vláda skandální půjčku 75 miliard, ale českým občanům v nouzi, ve stavu, kdy se blíží recese, bude snižovat podporu? Tato škodlivá vláda musí skončit, nebo zničí Českou republiku a její občany!
Dále pro dokreslení dodávám, že dle údajů Pravidelné zprávy Evropské sítě proti chudobě Poverty Watch žije milion českých občanů pod hranicí chudoby, další milion je chudobou ohrožen! Počet domácností s příjmem pod hranicí chudoby vzrostl z 9 až 10 % v průběhu roku 2021 na 17 % v březnu 2022. V exekuci je přibližně 9 % z celkové populace, v některých chudších regionech až 16 %. Zpráva dále uvádí, že celých 25 % domácností si nemůže dovolit náhlý výdaj kolem 10 tisíc korun. Takovýmto rodinám, které žijí od výplaty k výplatě, pak hrozí, že by mohly přijít o bydlení. Průměrná domácnost nyní vydává 48 % svých příjmů na bydlení a potraviny, chudé domácnosti pak plných 70 % příjmů. Odpovědnost nese vláda Petra Fialy, která svou politikou způsobuje zdražování!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo