Co říkáte na tahanice kolem sochy maršála Koněva v Praze?
Z přemíry informací ve sdělovacích prostředcích se zdá, že další osud sochy maršála Koněva je nejdůležitějším problémem trápícím nejen obyvatele Prahy 6, ale i občany republiky. Díky této kauze se starosta uvedené městské části Ondřej Kolář stal mediálně stejně známou postavou jako Havel v listopadových dnech v dobách státního převratu. Včetně ochranky, které se mu dostalo nebývale brzy.
Starosta TOP 09, pyšnící se absolvováním plzeňských práv, na sebe upozornil již dříve výkladem některých událostí druhé světové války. Svým pohledem na boje československých jednotek na Dukle. Sdělením, že Rudá armáda vlastně neměla v Praze již co osvobozovat a podobně.
V případě dalšího osudu sochy maršála Koněva je situace trochu komplikovanější. Zdá se, že jí bývalý tajemník Karla Schwarzenberga z doby jeho šéfování na Ministerstvu zahraničí podcenil. Na jedné straně Kolářova snaha „splnit přání“ čili „zadání“ americké strany na změnu pohledu výkladu vítěze druhé světové války a znevažování role Rudé armády, což koresponduje s výrokem Johna Boltona, že všechny ruské pomníky v Evropě jsou oslavou tyranie a Rusko nikdy Evropu neosvobodilo, ale naopak dobylo!
Současně přitom pomoci prosadit developerský projekt na vybudování podzemních patrových garáží v místech, kde se socha maršála Koněva nachází, s možným příslibem finančního profitu.
Na druhé straně podcenění myšlení nejen pamětníků květnových událostí, ale i veřejnosti. Nepočítal s občanskými aktivisty typu Jiřího Černohorského, který se nebál podvakrát sundat černou plachtu ze sochy maršála Koněva.
Pro všechny vlastence zůstane Kolářem kontroverzní socha navždy vyjádřením vděku osoby osvoboditele Prahy.
I další nápady se více hodí k pubertální mládeži než ke starostovi, který je štědře placen z daní občanů. K nim patří v minulosti umístěná doplňující cedulka k soše maršála Koněva, stejně jako myšlenka na její přemístění na území ruského velvyslanectví včetně seznamování žáků s pravdivými údaji této postavy sovětských válečných dějin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala