Síkela je ministr na houby. Fiala to nevidí. A EU selhává už ve druhé krizi. Novinář Souček varuje. Kdo toho využije?

04.10.2022 20:50 | Rozhovor

Evropská unie fatálně selhává již ve druhé krizi po sobě. Navíc s tím, že tuhle krizi si sama vytvořila, což ovšem zatvrzele odmítá přiznat. To říká redaktor webu iUHLI.cz a novinář, který dlouhodobě sleduje vývoj na světových energetických trzích Přemysl Souček. Elektřinu z uhlí i z plynu, jak říká, uměle prodražují emisní povolenky. Jejich zrušení je krokem, který už mohl elektřinu dávno o něco zlevnit. Jenže o tom v Bruselu nechtějí ani slyšet. A bohužel, politici jednotlivých států nejsou schopni tu úřednickou partu eurokomisařů umravnit.

Síkela je ministr na houby. Fiala to nevidí. A EU selhává už ve druhé krizi. Novinář Souček varuje. Kdo toho využije?
Foto: Tomáš Novák
Popisek: Dlouholetý redaktor serveru iUHLI.cz Přemysl Souček

Vláda Petra Fialy sáhla po dlouhodobé kritice k zastropování cen energií. Zanedlouho by měla vydat patřičné nařízení. Jak se stavíte k tomuto rozhodnutí? Kde vidíte jeho pozitiva, a naopak slabiny?

Konečně! To je vlastně jediné pozitivum, které na tom vidím. Protože ta nejistota lidí i firem už byla úplně šílená. Negativ a slabin je víc. Negativum je, že se vláda rozhoupala pozdě, před tím její komunikace stála za starou belu a navíc se pořád oháněla evropským řešením, které bylo ve hvězdách. A vlastně pořád je. Což jen otevřelo prostor těm, kteří dohromady umně splétají drahé energie s tím, že by nás chtěli vytáhnout z NATO a přifařit nás zase do ruské zóny. K tomu jim výborně nahrává i celá EU, když fatálně selhává již ve druhé krizi po sobě. Navíc s tím, že tuhle krizi si sama vytvořila, což ovšem zatvrzele odmítá přiznat.



Ale hlavní slabinou je fakt, že ono stanovení cenového stropu je dotace. Tedy další zátěž pro státní rozpočet, který si na ni půjčí, takže o to nám povyroste český dluh. Je tedy otázkou, jak dlouho takový strop může vláda financovat? V žádném případě tedy nemůže jít o trvalé řešení. Stanovení stropu je jen získání času na nalezení skutečného řešení. To musí určitě zahrnovat oddělení plynových zdrojů elektřiny od těch ostatních, protože plyn šponuje ceny.

Hned po komunálních volbách ministr průmyslu Jozef Síkela připustil, že po jednáních v rámci EU bude stanovena horní hranice, takže zastropování jen do určité spotřeby. Proč nám vláda informace servíruje takhle po kouskách?

Jozef Síkela od začátku svého ministerství komunikuje tragicky, teď v tom jen pokračuje. Jestliže už nebyl vyměněn, mělo by se to stát co nejdřív. Šéf ministerstva průmyslu a obchodu v krizi je evidentně post, který je mimo jeho schopnosti. Navíc za celou dobu v úřadě nepochopil, jak funguje skutečná energetika a dokola opakoval, že více obnovitelných zdrojů nás zachrání. A také se mu zdálo jako dobrý nápad skladovat plyn ve volných kapacitách na západní Ukrajině. Čili od něj to není překvapivé. Je ale překvapivé, že si toho nevšiml premiér Fiala a nevyměnil ho. Jestliže byl jako bankéř pan Síkela výborný, měl by se k tomu vrátit. Protože jako ministr průmyslu a obchodu stojí za houby.

Ekonomka Ivana Turková nedávno pro ParlamentníListy.cz zastropování rozebrala podrobněji. U elektřiny napsala: „Cenu elektrické energie vláda stanovila na šest korun, a přitom neřekla, že s připočtením nákladů na distribuci to bude celkem devět až jedenáct korun, což je absurdně vysoká cena v násobcích toho, co v jiných státech.“ Ohledně plynu napsala: „Strop stanovila ve výši tří korun za kilowatthodinu (kWh)! Já však myslím, že každý, kdo někdy viděl plynoměr, ví, že se plyn měří v metrech krychlových. A ta cena tří korun za kWh tedy znamená, že „kubík“ plynu stojí neuvěřitelných dvaatřicet korun, když ještě před dvěma roky stál kolem pěti korun!“ Souhlasíte s jejími poznatky?

Inu, co dodat? Tohle by se nemělo stát, ani kdyby krize nebyla. V krizi je to ještě hloupější. Vláda prostě komunikuje špatně. Nahrává tím přitom těm, kteří by náš stát vedli nejspíš ještě hůř. Politik má umět věci říkat tak, jak jsou, a srozumitelně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tisíce pro postižené Ukrajince, Češi jen 880 korun. Krása hlásí prohru s českou vládou

0:01 Tisíce pro postižené Ukrajince, Češi jen 880 korun. Krása hlásí prohru s českou vládou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Nesmyslné rušení těžby uhlí, což byla několik století naše energetická základna, …