Máte bohaté zkušenosti z regionální politiky. Vnímáte to jako svou výhodu? Dají se zkušenosti využít v Senátu?
Je to jednoznačně výhoda. Jako starosta města se denně setkávám s občany, naslouchám jim a znám jejich starosti. Jen zkušenosti z praktického života mohou zajistit, že nebudou vznikat nesmyslné zákony, a že na prvním místě bude vždy občan a ne nějaká lobby.
Nabízí se také otázka, jak byste chtěl využít mandát senátora ve prospěch regionu?
V regionu, za který kandiduji, je nedostatečně oceněná práce. Ať už v továrnách, zdravotnictví, školství, sociální oblasti, ale třeba i ve službách. Velké mezery jsou v dopravní infrastruktuře. Prioritou je zaměstnanost. Proto bych chtěl do regionu přivést další investory. Mám radost z rozvíjejícího se vývojářského střediska přímo v Novém Jičíně, chci podporovat tradiční zaměstnavatele. Nechci jít cestou skladovacích hal, ale výroby a kvalifikované pracovní síly. Další citlivou oblastí je životní prostředí. Chtěl bych, aby se konečně postavil obchvat Nového Jičína, takzvaná Palačovská spojka, preferuji elektrobusy a podporuji bezplatné jízdné pro seniory, děti a mládež.
Vždy se najde někdo, kdo by Senát nejraději zrušil. Můžete nám říct, proč by se rušit neměl?
Senát beru jako pojistku, která by měla zafungovat, když Poslanecká sněmovna odhlasuje nekvalitní zákon.
O jaký ze senátních výborů byste se v případě zvolení chtěl ucházet a jakou konkrétní problematikou se v něm zabývat?
Mojí prioritou zůstane práce starosty, proto bych se v případě zvolení angažoval pouze v jednom výboru, a to pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.
Když ve volbách uspějete, co považujete za nejdůležitější?
Za velmi důležitou považuji, a to ať už budu zvolen či ne, úpravu občanského zákoníku, například pasáž týkající se zletilosti nebo dědického práva. Dále úpravu problematiky poskytování zdravotnické péče. Každý občan by měl mít nárok na bezplatnou péči k ochraně života a zdraví. Je nutné jasně stanovit, co je nezbytná péče a co nadstandard. Zásadní úpravu potřebuje i důchodová problematika. Dnešní mladí lidé v podstatě nevědí, kdy půjdou do důchodu, ani jak se budou důchody počítat. Souhlasím s názorem ČSSD, že do důchodu by se mělo odcházet v 65 letech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková