Státní svátek? Mělo by být zádumčivé ticho, ne řev nevybouřených a frustrovaných aktivistů. Jan Schneider účtuje s těmi, kteří rozdělují společnost

25.11.2018 15:05 | Zprávy

ROZHOVOR Byl nám ukraden 17. listopad? Podle bezpečnostního analytika, chartisty a spolupracovníka LN by mělo jít o svátek smíření, místo toho je zneužíván rozeštvávači společnosti. Situace je prý taková, že „kdo se liší, ten je sviňák”. Schneider se zamýšlí i nad politickými kauzami kolem Andreje Babiše a ČSSD, jejíž politici podle něho „nemají koule”.

Státní svátek? Mělo by být zádumčivé ticho, ne řev nevybouřených a frustrovaných aktivistů. Jan Schneider účtuje s těmi, kteří rozdělují společnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider

K 29. výročí listopadového převratu v roce 1989 jste napsal článek, v němž hovoříte o ukradeném či zprivatizovaném svátku ze strany mnohých politiků. Jak jinak by ale připomínky měly probíhat, než včetně zapojení politiků?

Politici převálcovali původní význam svátku, totiž pietní vzpomínku na Jana Opletala a další oběti nacistických persekucí v roce 1939. Uzákonili svátek jako Den boje za svobodu a demokracii, což je tak gumové vymezení, že se za něj mohou schovat skoro všichni. Například jeden z největších tlučhubů, Miroslav Kalousek, byl členem lidové strany, která byla součástí Národní fronty (pokud si hloubavý čtenář chce prohloubit znalosti o Národní frontě, najde odkaz třeba na wikipedii). Takoví jako on by k památným místům našich dějin měli přicházet pokorně, jako „do Canossy“, a ne ostatní mistrovat. 

Nejlépe by bylo zrušit všechny zákony hodnotící historii. Opakuji často vzpomínku na tureckého Arména Hranta Dinka, který byl vášnivým kritikem ultranacionalismu tureckého i arménského. Psal otevřeně o genocidě Arménů Turky, ale ostře vystoupil proti francouzskému návrhu zákona, který chtěl trestat popírání arménské genocidy. „Pokud ten zákon ve Francii schválí, pojedu tam,“ prohlásil, „a přestože osobně věřím v opak, otevřeně prohlásím, že žádná genocida nebyla.“ Zdůrazňoval, že historie, a poučení z ní, je věcí vzdělání a odvahy podívat se na vlastní historii nezkresleně. Jako stoupenec svobody vyjadřování Hrant věřil, že pouze lidé, Turci a Arméni, by měli najít způsob, jak se usmířit, a že politici by neměli vynášet soudy nad dějinami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Z čeho je financováno hnutí STAČILO?

KSČM má příspěvky od státu, ale stačilo přeci ne nebo ano? A pokud ne, tak z čeho je financováno? A je to tak, že teď už KSČM jako strana kandidovat nebude, ale budete kandidovat jako STAČILO? A jestli ano, proč vlastně stranu úplně nezrušíte, když jste de fakto založila novou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín: Zelenskyj se v Bílém domě choval jako v kyjevském cirkuse. Drze

14:00 Josef Mašín: Zelenskyj se v Bílém domě choval jako v kyjevském cirkuse. Drze

„Ztotožňovat období druhé světové války nebo studené války s konfliktem na Ukrajině je naprosto nesm…