Takhle kruté to nepamatuji, říká znalec Francie Syruček. BIS? Ta prý neříká všechno, třeba o akcích USA. Je zde příběh

05.12.2018 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Francie je ve varu. Tedy rodilí Francouzi, protože přistěhovalce dění v zemi galského kohouta nijak zvláště nezajímá. Na „žluté vesty“ se nabalili anarchisté, což je tradiční, ale smutná zkušenost západní Evropy. Macron hodil nekolegiálně, ale takticky řešení problémů na premiéra. A zdá se, že problém je alespoň posunut – zvýšení cen pohonných hmot, energií i další nepopulární opatření se posunují. Nespokojenost proti vládě bílých límečků však neutuchá. Francie už není zemí, co bývala. Oligarchové včetně našeho miliardáře Křetínského kupují šmahem jejich média. I ten dříve vyhlášený a dnes stejně jako řada jiných titulů zprofanovaný LeMonde bude jeho. Ukrajinský prezident si vyhlášením výjimečného stavu řeší problém své mimořádné neoblíbenosti a blížících se voleb. A zpráva BIS? Je dobře, že alespoň víme, kdo nám to tu „šmejdí“… Toto všechno uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinářský nestor, odborník na Francii Milan Syruček.

Takhle kruté to nepamatuji, říká znalec Francie Syruček. BIS? Ta prý neříká všechno, třeba o akcích USA. Je zde příběh
Foto: Repro Youtube BBC
Popisek: Demonstrace Žlutých vest

 

Začněme mírněji a ze světa byznysu, byť se to bude týkat také země galského kohouta. Miliardář Křetínský kupuje ve Francii významný deník LeMonde. Znamená to, že východoevropští oligarchové vstupují čím dál více na západoevropský trh? Že jsou média v takové situaci, že se prodají prostě tomu, kdo nabídne sympatickou sumičku?

Náš známý miliardář, podnikatel v energetice a majitel Sparty se už delší dobu snaží dostat na francouzský mediální trh, když ten energetický, jak sám prohlásil, se mu zatím zdá jako „příliš velké sousto“. Koupil již ženské časopisy Marianne, Version Femina a Elle, dále Art et Décoration, Télé 7 jours a jeho odnože France Dimanche, Ici Paris a Public a nyní je na řadě odpoledník Le Monde, taková perla na mediálním náhrdelníku země galského kohouta. Byl založen v prosinci 1944 z podnětu generála de Gaulla a svou kvalitou informací a komentářů patřil k nejprestižnějším deníkům na světě. Řadu let se pyšnil tím, že jeho objektivita je zaručena i tím, že vlastníky byli sami redaktoři. Ještě i dnes se jejich sdružení podílí na řízení redakce, ale doba, kdy se pyšnil i finanční a politickou nezávislostí, je zřejmě nenávratně pryč. Kvalita se z morální hodnoty proměnila ve zboží a jako takové si ho přirozeně může koupit každý, kdo na to má. Jsou tam sice ještě určité omezující podmínky, ale co bychom si povídali, i názory redaktorů může překlenout otázka peněz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

16:12 „Statisíce lidí navíc.“ Jaroslav Šulc tuší, co se lidem o Ukrajincích v ČR už neříká

Na tom, jestli prezident Petr Pavel podepsal, nebo nepodepsal státní rozpočet, věcně vůbec nezáleží.…