Už měsíc sledujeme ruský útok na Ukrajinu, zahrnující masivní ostřelování velkých měst a likvidaci infrastruktury. Mnoho lidí nad tím vrtí hlavou a nechápe smysl této akce. Pojďme se prosím zaměřit na vyloženě ekonomické aspekty této invaze dává vám jako ekonomovi nějaký smysl? Co vůbec může Rusko takovou akcí ekonomicky získat?
Sankce jsou jednoznačná odpověď, že nebudeme tolerovat činy, které jsou naprosto odporné. Pokud se prezident Putin neštítí bombardování civilistů, těhotných žen nebo zabíjení nevinných dětí, tak musí počítat s tím, že to svět nenechá bez odpovědi.
Ruský prezident bere budoucnost svým občanům. Dělá z Ruska skanzen a druhou KLDR. Dostal během jednoho měsíce svoji zemi do mezinárodní i ekonomické izolace. V Rusku začíná chybět některé základní zboží, hodnota rublu i úspor běžných ruských lidí se propadá a jejich průmyslu začínají chybět pro něj tolik potřebné západní technologie. Putin dnes válku financuje na úkor běžných Rusů a jejich budoucnosti. O to smutnější je, že část ruské veřejnosti těmto krokům slepě tleská a podporuje je.
Putin posílá do válečné agrese sedmnáctileté mladé kluky. Domů ke svým mámám se nevrátí tisíce mladých lidí, protože je ruští generálové posílají do nesmyslné agrese proti ukrajinským sousedům. Ruská armáda bombarduje porodnice, školy, panelové domy.
Záběry toho, jak ruská armáda střílí do civilistů a porušuje na rozkaz Putina a jeho generálů základní lidská práva, pro nás musí být varováním. Tyto činy si zaslouží jasnou a důraznou odpověď.
Ukrajinci ukazují ohromnou bojovnost a odvahu. Velký respekt před tím, jak bojují za svůj národ, demokracii a svobodu. Bojují i za nás. Miliony Ukrajinců i tak musely utéct ze své rodné země. Je to v mnoha ohledech bezprecedentní situace, a to především kvůli jednomu muži, který se dopouští válečných zločinů a chová se jako agresor.
A jaké „ekonomické“ pohnutky měl Putin k invazi? Ukrajina je jednou z obilnic Evropy a samozřejmě je velmi bohatá na nerostné suroviny. Ruská ekonomika je postavena na nerostných surovinách, nikoliv na přidané hodnotě. Hlavní motivací ale samozřejmě byla geopolitika, nikoliv ekonomika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo