Jste učitelem a zároveň otevřeně podporujete SPD, dokonce za ní kandidujete. Vzhledem k démonické pověsti, jakou někteří o této straně vytvářejí, nepředstavuje to někdy problém? Třeba mezi rodiči?
Musím naštěstí říci, že ze strany svých kolegů či nadřízených jsem se nesetkal s vyloženě odmítavou reakcí na svoji politickou angažovanost u SPD. Samozřejmě někdo mi fandí, jiný třeba zastává opačné politické názory, ale všichni kolegové vědí, že politiku do školy a na vyučování netahám a berou ji jako moji soukromou aktivitu,
U rodičů jsem se sice s negativními reakcemi setkal, jednalo se však pouze o ojedinělé případy.
SPD má v programu pro krajské volby mimo jiné to, že chce zastavit politizaci školství a indoktrinaci žáků názory neziskových organizací. Na úrovni základních a středních škol začínají v poslední době zaznívat námitky, že programy neziskových organizací určené školám, třeba program Jeden Svět organizace Člověk v tísni, působí spíše dojmem politické agitace mezi školáky. Máte nějakou zkušenost se spoluprací s neziskovým sektorem z vaší práce? A souhlasíte s tím, aby tímto způsobem bylo vzdělávání dětí „vyváděno“ z kompetence jejich učitelů?
Vliv politických neziskovek na školní osnovy je skutečně alarmující. Zdaleka největší je na gymnáziích a různých humanitních oborech vysokých škol. Samozřejmě je to různé případ od případu, ale v řadě škol mají organizace jako EDUin nebo vámi zmíněný Člověk v tísni obrovský vliv na osnovy společenských předmětů. V tomto ohledu se bohužel pomalu vracíme před listopad 1989. Výchova je nezcizitelné právo rodičů a stát by se v tomto směru neměl angažovat.
Já učím fyziku na základní škole a naštěstí u nás ještě nejsme tak daleko jako v USA, kde demokraté tvrdí, že žárovku vynalezl černoch. U nás se stále učí, že ji vynalezl Edison.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo