Začněme otázkou, která otřásla Evropským parlamentem. Co říkáte na razii, která se tam odehrála?
Je to smutné představení. Musím říct, že je to až překvapivé, kam věci zašly. Mluví se o nějakých pytlech plných peněz a teď je jenom otázka, odkud ty peníze pochází a za co byly vyplaceny. Takže poslankyně Evropského parlamentu je vlastně zřejmě největším korupčníkem, kterého jsme poznali na úrovní EU. Protože se mluví o milionech eur. Takže je otázka, co je tedy pravda.
Domníváte se, že to i EU celkově, pohled na ni, poškodí?
Zcela nepochybně. Pokud jako místopředsedkyně Evropského parlamentu manipulovala některé věci ve prospěch kohosi, nějakých zatím anonymních zájmových skupin, no tak je potřeba ty věci odkrýt. A hovořit o nich otevřeně, aby se nikdy nemohly opakovat.
Pojďme se podívat i na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se prý během telefonického rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem vyslovil pro svolání globálního mírového summitu. Co na to říkáte? Překvapilo vás to?
Tak teď jde jenom o to, aby to nebylo propagandistické divadlo. Já samozřejmě myšlenku na ukončení vojenských operací podporuji od samého začátku. Ty neměly být nikdy zahájeny. A myslím si, že dneska se ukazuje, jak to myslelo Německo a Francie s dodržováním minských dohod, které defacto byly uzavřeny jen na oblafnutí Ruska, jak to vypadá a jak se vyjádřila kancléřka Merkelová. Nikdo je nedodržoval. A stejně tak NATO, ústy generálního tajemníka, potvrzovalo svůj zájem o účast Ukrajiny v této organizaci. Tak samozřejmě, že se Rusové cítili být ve své bezpečnosti ohroženi.
Zelenskyj také před časem představil deset kritických kroků, jejichž realizace umožní ukončit válku. Patří mezi ně například výměna zajatců podle vzorce "všichni za všechny", prodloužení dohody o vývozu obilí a zemědělských produktů z ukrajinských přístavů na neurčito nebo "radiační bezpečnost" v Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárně. Jsou tyto kroky podle Vás reálné? I pro Rusko?
Tyto kroky určitě ano. Ale nemyslím si, že by Rusko ustoupilo ze svých představ o neutralizaci Ukrajiny, o tom, že by Ukrajina neměla být součástí NATO. To si myslím, že je podstatné. Tyto tři kroky z těch deseti, to myslím, že žádný problém pro nikoho není, ani pro Rusko. Ale teď jde o to, aby Zelenskyj realisticky posuzoval současnou pozici Ukrajiny. V tuto chvíli je 12 milionů obyvatel Ukrajiny bez elektrické energie, bez tepla, bez vody. Oficiálně. Může to být klidně 20 milionů lidí. Takže jestli to třeba za tři neděle bude celá Ukrajina, tak je potřeba ty věci rychle řešit. K tomu nikdy nemělo dojít a Zelenskyj měl realisticky chápat vojenské a zejména hospodářské možnosti Ukrajiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: David Hora