Česká měna oslabuje a drží se nad hranicí 27 korun za euro. Guvernér ČNB Jiří Rusnok prohlásil, že pokud by hrozila eskalace oslabování koruny nad nějaké limity, tak si centrální banka vyhrazuje právo vůči takové situaci zasáhnout. Byla by podle Vás tou mezní hranicí chvíle, kdy by euro stálo 28 korun, jak se spekuluje?
To je trochu legrační formulace, že si centrální banka „vyhrazuje právo“, protože centrální banka z české Ústavy má nikoliv právo, nýbrž povinnost hájit cenovou, tedy i měnovou, stabilitu… Otázkou pouze je, jaké metody k tomu zvolí, ne vždy volí metody šťastné. Nicméně je z toho zřejmá jedna věc:
V minulosti ČNB intervenovala na oslabení české koruny a vysloužila si za to – také ode mne – silnou kritiku. A myslím, že řada tehdejších centrálních bankéřů tu kritiku hodně těžko nesla, dotkla se jejich ega. To bylo vidět i z jejich někdy poměrně agresívní sebeobhajoby, ačkoliv se jednalo víc o odborný než osobní problém. A mně se zdá, že centrální banka nechce podobnou situaci opakovaně zažít. Takže se dopředu jistí, že pokud by vstoupila opravdu intervencemi znovu na trh, tentokrát ale v opačném směru, tedy směrem k posílení koruny, bude mít na to už dopředu „vykomunikovaný prostor“.
Sluší se dodat, že s intervencemi nesouhlasím, ani tentokrát se nedomnívám, že by intervence byly dobrým nápadem. A ano, myslím, že centrální banku by k intervencím mohla ponouknout právě ona hladina 28 korun za euro. Doufám, že ČNB k intervencím nepřistoupí.
Evropská centrální banka zveřejnila zprávu, podle níž došlo v červnu k nejvýraznějšímu nárůstu peněžní zásoby od května 2008. Lidé i firmy v Evropě totiž výrazně mění své jednání, hromadí peníze a přestávají utrácet, aby se připravili na příchod horších časů. Jak růst peněžní zásoby v Evropě ovlivní ekonomiku?
Negativně to ekonomiku ovlivní. Je to nedobrovolné přiznání, že to, co ECB dělá, dělá špatně a kontraproduktivně.
ECB tiskne nové peníze proto, že chce lidi přimět, aby víc utráceli, a podniky, aby víc investovaly. Ani jedno se neděje, protože kde se lidé bojí, logicky utrácet nebudou. A kde nejsou investiční příležitostí – a v propadající se ekonomice nejsou, tam se logicky investovat nedá. Celá snaha ECB je tedy velice nerozumná. Jak už několik let ve svých textech vysvětluji, celá snaha tisknout peníze se míjí chtěným účinkem, zato má negativní vedlejší efekty: nulové úrokové sazby ničí úspory. A přebytek peněz a nedostatek investičních možností vyhání vzhůru ceny nemovitostí i cenných papírů. Bydlení se tak stává nedostupné. To je celý efekt tisku peněz. A teď už ani nemovitosti nedokáží absorbovat tenhle přetlak hotovosti, takže se peníze začínají hromadit na účtech, aniž by „pracovaly“. Dobré to vážně není, euro je pro mě diskvalifikovaná, vnitřně velmi nepevná měna. Celému eurovému monetárními systému hluboce nedůvěřuji, a zničila ho právě ECB svým tiskem nekrytých peněz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník