Velké vyprávění Milana Uhdeho: O Klausovi, některých způsobech Havla, šťastných komunistických opilcích i fašistech, kteří nežvaní, ale makají

29.10.2014 12:20 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89. Tradiční politické strany dostaly, oč si dlouhá léta koledovaly, říká na odliv voličů od tradičních politických stran uznávaný dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde. „Důsledky toho, co si vykoledovaly, jsou velmi nelítostné. Obrovské úspěchy ve volbách, a podle mne v dohledné době ještě větší, bude mít hnutí, které není založeno na demokratických principech, ale na principech vůdcovských. To souvisí s myšlenkou, že stát je potřeba řídit jako firmu, to znamená o některých věcech moc nediskutovat. To je politicky vzato tendence protofašistická,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý disident, exministr kultury a první předseda Poslanecké sněmovny České republiky při hodnocení polistopadového vývoje i současnosti.

Velké vyprávění Milana Uhdeho: O Klausovi, některých způsobech Havla, šťastných komunistických opilcích i fašistech, kteří nežvaní, ale makají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Uhde

Jaký vliv měl disent na pád totality v tehdejším Československu? Někdo dnes jeho roli zpochybňuje, tvrdí, že nejdůležitější byla mezinárodní situace, nebo že už byl socialismus přežitý, že dýchal z posledních sil, zejména ekonomicky, takže se vlastně podle nich pomalu zhroutil sám.

Já jsem neměl moc na výběr, ocitl jsem se v disentu, a ocitl bych se v něm, i kdyby neměl žádný praktický vliv. Ale podle mého názoru měl. Disent ukázal občanům, že není potřeba se bát režimu tolik, kolik si ten režim přál. A myslím, že to bylo rozhodující pro všechna masová vystoupení v letech 1988 a 1989, která existenci komunistického režimu zakončila.

Znamená to, že nesouhlasíte s konspiračními teoriemi, které se objevily už brzy po listopadu 1989 a od té doby se čas od času objevují znovu, podle nichž rozhodující silou při pádu režimu byly aktivity Státní bezpečnosti?

Jan Urban, Martin Bursík, Vladimír Hučín, Miroslava Němcová, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Jan Schneider, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…