Ruský výsadkář, který zveřejnil otevřený popis svých zkušeností z prvních měsíců ruské invaze na Ukrajině, požádal o politický azyl ve Francii. Tvrdí, že mu ve vlasti hrozí stíhání a přísný trest za to, že napsal o dysfunkční ruské armádě a o postojích vojáků k válce. Není udělení takového azylu nebezpečným precedentem, pokud jde o francouzskou snahu stále se nějak po dobrém s Putinem domluvit?
Nemyslím si a nedomnívám se, že by se jednalo o tak závažný precedent, ale nemám dostatek adekvátních informací, abych činil nějaké závěry.
Jakým vývojem vůbec prošla tato snaha prezidenta Emmanuela Macrona? Tvrdilo se, že telefonáty ruskému prezidentovi Putinovi jsou pouze součástí předvolební kampaně. Jak na to nazíráte dnes?
To se určitě nedělo jenom v rámci kampaně, on zkrátka dělal to, co měl za úkol a co považoval za dobré. Snažil se tomu předejít, snažil se to alepoň zmírnit, bohužel, nepovedlo se mu to.
Často je mu vyčítána věta, že Rusko nesmí být poníženo. Jak si přeložit tento výrok do praktické roviny?
Domnívám se, že zde je Macron docela otevřený, protože zvažuje další vývoj událostí. Jistě, to, co Rusové provedli, se nazývá agresí – a je to zcela neoddiskutovatelný a neomluvitelný fakt. Nicméně i zde je nutné věřit ve strategii možného.
Já Macronovy výroky alespoň čtu tak, že kdyby mělo dojít k ponížení nejenom Putina, který by si to ostatně opravdu zasloužil, ale především celého Ruska, tak je potřeba uvážit dopady, jaké by to na současnou ruskou společnost mělo, včetně možnosti, že by se současná Ruská federace mohla rozpadnout na více územních celků. Ale to je pochopitelně můj pohled – ne pohled Emannuela Macrona.
Přirozeně, ptám se také vás, pane profesore.
Dobrá, tak já to vidím v historickém kontextu. Invaze do Českloslovenska v roce 1968 stála na začátku rozpadu Varšavské smlouvy, ruská invaze do Afghánistánu na přelomu 70. a 80. let 20. století pro změnu odstartovala proces rozpadu Sovětského svazu. A konflikt na Ukrajině se může vyvinout až ke zmiňovanému rozpadu Ruska, což by samozřejmě mělo své nemalé ekonomické a především geopolitické konsekvence.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš Procházka