Někteří politici oslovují voliče pouze před volbami a jinak o nich není příliš slyšet. V Karlovarském kraji to platí i o vaší straně, nebo snad ne?
Zdánlivě to tak může skutečně vypadat, protože nejvíce lidí zapojíte právě v kampani před volbami, což je časově náročná a vysilující činnost, takže potřebujete opět nabrat síly v době, kdy volby nejsou. Na druhou stranu se vám lépe komunikuje s voliči v mezidobí, kdy na ně není vyvíjen tak silný tlak ze všech stran. Svobodní jsou si toho samozřejmě vědomi a komunikujeme s voliči průběžně.
Letošní nejrozsáhlejší akcí v kraji, pominu-li krajský sněm, na nějž zveme i veřejnost, byl tzv. „den daňové svobody“, kdy jsme v ulicích oslovovali voliče a informovali je o tom, kolik platí státu na daních, přičemž jsme se jim snažili představit alternativu v podobě nízké daňové zátěže a zrušení některých zbytečných daní, která je zakotvena právě v programu Svobodných. V rámci toho jsme také sbírali podpisy na petici za zrušení zbytečných daní.
Ve svém volebním programu prosazujete také vystoupení z Evropské unie. Nemá ale členství v unii, konkrétně ve vašem kraji, kde panuje čilá přeshraniční výměna osob, pro občany více výhod než nevýhod?
EU škodí v našem kraji stejně jako jinde. Zmiňujete „příhraniční výměnu“, ta ovšem má s fungováním EU pramálo společného. Je především výsledkem formování tržních vztahů, přičemž mají obě dvě strany ze směny užitek. Proto se vždy vyplatí otevřít hranice a obchodovat, než se izolovat a ustrnout v představě soběstačnosti.
Snažíme se zdůrazňovat, že EU má alternativu. Proti byrokratickému aparátu, jehož některé části už ani nemáme možnost demokraticky ovlivnit, proti nesmyslným nařízením, která deformují trh, proti přerozdělování, jehož měřítko úspěchu je vyčerpání a utracení zdrojů z kapes daňových poplatníků - proti tomu všemu stojí ideál spolupracující Evropy bez centrálního řízení. Vždyť hospodářská spolupráce nespočívá ve společné politice, měně a rozpočtu, který je mocipány porcován, ale v boření hranic, odstranění cel, ve vzájemném respektu a k tomu EU nepotřebujeme.
Na svém blogu stále odmítáte zákaz komunistické strany. Trvá to i přes to, že komunisté ve vašem kraji vyhráli volby a jsou v koaliční radě? Není přece jenom jediným řešením zákaz této strany?
Není. Se zrušením extrémních a anti-systémových stran vždy přijde někdo, kdo se jen snaží zalíbit nebo odvést pozornost. Skutečná demokracie toleruje všechny názory, ať se komu líbí, nebo ne. Nelze vymezit hranice, co vše může být v politice řečeno a co ne, pak se vracíme o pětadvacet let zpátky. Pouze volič rozhoduje, které názory jsou špatné a dobré. Historie sama ukázala, že nejsvobodnější jsou ty země, které se o podobné zákazy nikdy nepokusily. Navíc politici a jejich programy by zůstali stejní, jen by změnili barvu saka. Je lepší vědět, kde se zlo skrývá a umět jej pojmenovat i s jeho komplici, než aby prošlo očistou a všichni se tvářili, že se nic neděje. Proti komunistům musí uspět opozice, silové řešení je jen posílí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová