Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci

22.09.2019 7:20 | Zprávy

ROZHOVOR „Jsem přesvědčen, že někdo donutil policisty, aby žádali o vydání premiéra dva měsíce před volbami,“ říká v rozhovoru lidovec, zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. Kauza Čapí hnízdo podle něj ukazuje nutnost upravit zákon o státním zastupitelství a zlepšit kontrolní mechanismy, které v tomto případě nefungovaly správně. Čtyři roky prý nebylo na kauze co vyšetřovat. Výrok prezidenta Miloše Zemana o případné abolici pro premiéra Andreje Babiše považuje za vzkaz nejvyššímu státnímu zástupci, aby se nenechal ovlivnit politickým ani jiným tlakem.

Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jaký je váš názor na výsledek vyšetřování?

Pokud vím, tak jsem byl asi jediný, kdo vůči tomu vyšetřování a především vůči tomu obvinění těsně před volbami měl výhrady. Zároveň jsem se několikrát vyjádřil, že podmínky evropských fondů jsou nastaveny tak, že téměř každý, kdo je čerpal, a to ministr, starostové, hejtmani a tak dále, tak jsme se vždy museli přizpůsobovat něčemu, co se nám nelíbilo, ale jinak bychom se k těm penězům nikdy nedostali. A i kdyby to byla jenom vývěsní cedule určitého rozměru, která byla v předpisu anebo něco jiného, malého, tak se všichni samozřejmě přizpůsobovali.

Nemluvím o tom, jak morální, či nemorální celá věc je. Ale je jisté, že jsem ze zevrubné znalosti jaksi příliš nevěřil tomu, že by se mohlo jednat o trestný čin. Zkrátka udělal něco, aby vyhověl předpisům a pak to zase po vypršení udržitelnosti změnil. Mnozí, kterým se dotační titul nehodí do dění záměru, ale peníze chtějí využít, se podřídí po dobu udržitelnosti a pak to mění. Ten závěr bude asi spravedlivý.

V každém případě k přezkoumání ještě dojde ze strany státního zastupitelství. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že v případě obnovení stíhání Andreje Babiše udělí abolici. I přes svá vyjádření v minulosti…

Myslím si, že šlo spíše o vzkaz prezidentovu jmenovci, neboli o vzkaz nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, a to proto, že je vystaven především veřejnému tlaku, kdy ulice – bez znalosti věci – volá, ale nejen v případě Babiše, ale i v mém případě a v dalších. Mnozí na ulici se tváří, že přesně vědí, kdo je gauner a kdo ne, a tlačí na něj, co má udělat. A vytváří se v tom veřejném prostoru dojem, že když státní zástupce nebude rozhodnutí rozporovat, tak je podjatý a špatný a podobně. Ačkoliv zase naopak ten, kdo má být nestranný, je nejvyšší státní zástupce.

Do toho všeho je zde zákon o státním zastupitelství, kterého pochopitelně státní zástupci využívají. Chtějí pro sebe nastavit co nejlepší podmínky, to znamená, aby měli co nejvíce peněz, aby byli úplně nezávislí, aby ty peníze dostávali, i kdyby vůbec nepracovali, a aby je dostávali, když dělají chyby, které státu přinášejí miliardy ztrát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…