Nedávno pánové poslanci Kalousek se Schwarzenbergem přirovnávali chování pana prezidenta z hlediska jmenování Rusnokovy vlády k uchopení moci nacisty v roce 1933 a komunisty v roce 1948. Co tomu říkáte a o čem to podle vás svědčí?
Svědčí to o tom, že pan Schwarzenberg má velmi krátkou paměť, ale to samozřejmě může být dáno už jeho věkem. V roce 1998, když pan prezident Havel jmenoval Tošovského vládu, která neměla na začátku důvěru a získala ji až po 26 dnech od jmenování, tak pan Schwarzenberg byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Havla a za jeho jmenování Tošovského vlády ho nekritizoval. Takže v tomto případě panu Schwarzenbergovi v uvozovkách tyto nacistické a komunistické praktiky nevadily.
Stojí i za připomenutí, že i pan prezident Klaus jmenoval první vládu Mirka Topolánka, která čtyři a půl měsíce neměla důvěru a vládla a teprve potom vznikla druhá Topolánkova vláda, v níž byl pan Schwarzenberg ministrem zahraničí za zelené. Jestli je krátká paměť pana Schwarzenberga záměrná, nebo je už způsobena senilitou, pardon, věkem, to nechám na posouzení jiných. Jenom mě mrzí, že média tuto záležitost příliš nepřipomínají a pojímají to poněkud jednostranně. Takže pokud tu jsou ty silné výrazy o komunismu a nacismu, tak jen připomínám, že prezident Zeman neudělal nic jiného než ty předešlé věci, u kterých pan kníže byl.
A nejsou ty příměry ke komunismu a nacismu už za hranou? Není to silné kafe?
Jsou. Je to moc silné kafe. O některých výrazech se říká, že jsou za hranou, ale tady to už nelze ani popsat. Je vidět, že osobní neunesení porážky v prezidentské kampani a následně to, že pan Schwarzenberg přišel o místo ministra zahraničí a pan Kalousek o post ministra financí, se strašně podepisuje na obou pánech.
Vznik Rusnokovy vlády kritizovali i místopředseda europarlamentu Othmar Karas a šéf tamního zahraničního výboru Elmar Brok, kteří vyzvali Evropskou komisi, aby rychle prověřila, zda vznik vlády v České republice neodporuje unijním hodnotám. Není to vměšování do národní suverenity?
Naštěstí není, protože Evropská komise i zástupci Evropského parlamentu uvedli, že jim nic takového nepřísluší. Jsme totiž suverénní stát, který je součástí EU. Naopak bych odsoudil ty hnidopichy a patolízaly, kteří vůbec takový podnět dají. Kdyby porovnali českou Ústavu s tím, co dělá pan prezident, tak takový podnět nemohl vůbec vzniknout.
Je podle vás náhodou, že oba pánové jsou členy Evropské lidové strany, jejíž členskou stranou je i Kalouskova a Schwarzenbergova TOP 09?
Je to určitě obrovská náhoda. (smích)
Ve středu nebyla rozpuštěna sněmovna. Jak odhadujete další politický vývoj?
Že se nerozpustila sněmovna, není nic překvapivého. Pan prezident na to má krásné úsloví, že kapříci si nevypustí vlastní rybník. Já bych použil ostřejší výraz s tím, že je to podle mě velká facka lidem a voličům. Věřím, že občané si to budou pamatovat a že jim to ve volbách spočítají. Lidí, kteří jsou spokojeni s tím, že se nerozpustila sněmovna, je velmi málo. Pánové Kalousek a Schwarzenberg tím, že nereflektovali situaci, kdy preference občanů jsou nyní úplně jiné než při posledních sněmovních volbách, tedy dali facku občanům této země.
A myslíte si, že se podaří Rusnokově vládě získat důvěru sněmovny?
Samozřejmě to bude složité. Podle mě by se měli poslanci rozhodovat na základě toho, co Rusnokova vláda nabízí, ne na základě politických hrátek. Jsem rád, že pan předseda Asociace krajů Hašek diskutoval s panem Rusnokem a podmiňujícím způsobem vytyčil mantinely, za kterých by ČSSD byla ochotna podpořit vládu. Poslanci by měli vyhodnotit, co je pro tuto zemi lepší řešení, respektive z pohledu někoho, co je menší zlo: Zda je to koaliční vláda pravice, nebo vláda odborníků pana Rusnoka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík