„V programu pracujeme s oběma rodiči najednou, abychom jim mohli zajistit stejný přístup a podat jim shodné informace,“ říká Bc. Jitka Kratochvílová, vedoucí OSPOD. „Zajímají nás ale také názory a potřeby jejich dětí, se kterými hovoříme zvlášť. Získané informace následně zpracujeme do písemné zprávy o situaci v rodině a předáme ji soudu, který povinnost dostavit se na edukační schůzku stanovil,“ upřesňuje. Zpráva je přitom pro soud velmi důležitým dokumentem. Pokud je z ní patrné, že se oba účastníci jednání po všech stránkách dohodli a není to v rozporu se zájmem dítěte, dohodu akceptuje. A to je právě cílem celého programu.
Důležité je podpořit všechny zúčastněné v jejich náročné životní situaci a zároveň jim zaručit a zachovat jejich osobnostní práva. Důraz je přitom kladen na ochranu rodiny, rodičovství, práva rodičů na výchovu svých dětí a práva dětí na péči a lásku svých rodičů. Na edukačních schůzkách je tak třeba rodiče seznámit s možnostmi řešení jejich nastalé situace a dalším postupem soudu. Snahou je dovést je ke smíru, tak aby jejich děti trpěly touto momentální rodičovskou neshodou co možná nejméně. Pokud jsou zpočátku zatvrzelí a nedokážou se zcela dohodnout, mohou jim pracovnice OSPOD pomoci vytvořit tzv. rodičovský plán. Řeší se v něm vše od základní komunikace mezi rodiči přes jednotlivé životní situace, jako např. bydlení dítěte, školní docházka, zájmové aktivity, péče o zdravotní stav apod., až po specifické záležitosti v jeho vývoji. V neposlední řadě jsou rodiče poučeni o tom, že i po rozpadu jejich manželství či vztahu jsou povinni řešit záležitosti týkající se svých dětí společně a ve shodě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV