Pokud vám příjmení rodin nic neříkají a jejich vily neznáte, pojďme se nejprve trochu zorientovat. Začneme Löw-Beery. Tato rodina velkých průmyslníků pochází z Boskovic a vybudovala firmu, která na konci 19. století patřila k největším v habsburské monarchii. Zabývala se vlnařstvím, cukrovarnictvím a lihovarnictvím. Jedním ze společníků byl Alfred Löw-Beer, který v roce 1913 s rodinou koupil vilu v Černých Polích v Brně.
V jejím sousedství už čtyři roky žila Alfredova sestra Cecílie v domě, který si pro sebe v roce 1862 v lužáneckém svahu na dnešní ulici Drobného 26 postavil architekt a stavitel Josef Arnold. Cecíliina neteř a Alfredova dcera Greta si pak s manželem Fritzem Tugendhatem nechali postavit dům v horní části pozemku Löw-Beerovy vily. Navrhl jej proslulý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe a dnes je klenotem Brna, zapsaným na Seznamu světového dědictví UNESCO. V našem textu se budeme zabývat Arnoldovou vilou, vily Löw-Beer a Tugendhat už rekonstrukcí prošly a slouží k prohlídkám a jako výstavní instituce.
Arnoldova vila se za dobu své existence proměňovala. Nejvýraznějším původním prvkem je vysoká hrázděná věž, kde měl stavitel Josef Arnold pracovnu a odkud je luxusní výhled na Brno. Za ním se sem návštěvníci vbrzku vypraví asi nejčastěji, podobně jako míří do kupole Národního muzea v Praze. „Tady nahoře bude umístěn 3D model zdejší vilové kolonie a malá expozice,“ vysvětlil projektový manažer rehabilitace Arnoldovy vily Jiří Mihola z Muzea města Brna.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV