„Myslím, že mezi Brňany by se jen těžko našel někdo, kdo by jméno Mileny Flodrové nikdy neslyšel. Ona sama byla a je pravověrnou Brňankou, tedy člověkem, který se svým městem dýchá a má ho rád. Velmi si cením toho, že paní Flodrová můj návrh přijala, i když chápu, že vzhledem k její skromnosti to pro ni nebylo snadné rozhodnutí,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková, která o víkendu historičce osobně popřála k jejímu jubileu.
Podle platných pravidel uděluje zastupitelstvo čestné občanství jednou za své volební období, a to na prosincovém zasedání konaném ve třetím roce volebního období. Návrh na udělení předtím musí ještě projít pracovní skupinou zřízenou pro tento účel Radou města Brna, poté bude předložen k projednání Radě města Brna.
Mezi nositeli čestného občanství Brna jsou lidé žijící v zahraničí (spisovatel Milan Kundera), ale i ti, kteří ve městě stále žijí (Emil Boček). Mnoho osobností toto ocenění získalo až in memoriam.
Mgr. Milena Flodrová je nositelkou Ceny města Brna (2000), Ceny Jihomoravského kraje (2006) a Pamětní medaile sv. Petra a Pavla udělované brněnským biskupstvím (2007). Je také držitelkou ceny Média na pomoc památkám. Jejím jediným životním zaměstnavatelem bylo Muzeum města Brna, kam nastoupila po absolvování brněnské filozofické fakulty (obor historie a archivnictví). Spolupodílela se na vzniku jedinečného systému značení brněnských ulic i na tom, že Brno má ze srovnatelných měst nejlépe zmapovanou historii vývoje názvů ulic a veřejných prostranství. Tento seznam se pak stal jedním ze základních kamenů Internetové encyklopedie dějin Brna, která je rovněž nejrozsáhlejším projektem svého druhu (a Milena Flodrová patří k jeho aktivním tvůrcům). Výsledky své práce shrnula Milena Flodrová v desítkách publikací, článků či rozhlasových rozhovorů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV