Participativní rozpočet je určený k financování společensky prospěšných projektů, které jsou navržené a odhlasované obyvateli města. V Kopřivnici se ujal název Koprojekty, v němž předpona Ko- vyjadřuje jednak vztah ke Kopřivnici, jednak kooperaci radnice s občany. Kopřivnice zavedla participativní rozpočet v roce 2019 a již díky němu vzniklo dětské hřiště na Koreji, byl obnoven místní skatepark, instalovány nerezové skluzavky na sídlišti Sever a nových herních prvků pro děti se dočkal i vnitroblok na ulici Kadláčkově. Připravuje se také smyslová zahrada za Effathou a odpočívka u cyklostezky v Lubině. Zpočátku bylo na Koprojekty vyčleněno 500 tisíc korun, ale postupně se tato částka navyšovala a již třetím rokem je v participativním rozpočtu celý milion.
Koprojekty mohou podávat fyzické osoby starší 18 let s trvalým bydlištěm v Kopřivnici nebo místních částech. Je nutné, aby každý nápad podpořilo svými podpisy minimálně 10 obyvatel Kopřivnice starších 15 let, přičemž každý občan může podpořit více návrhů. Přihlašovat lze akce investičního charakteru, ale také projekty zaměřené na umění ve veřejném prostoru.
Máte důvěru k instituci papeže coby hlavy katolické církve?Anketa
„S cílem stanovit přepokládaný rozpočet projektu co nejpřesněji a zároveň, abychom minimalizovali případná nežádoucí překvapení, která se v minulosti odhalila třeba až při realizaci vítězných projektů, je opět součástí rozpočtu i povinná rezerva 20 procent z předpokládané ceny, která bývá využívána nejčastěji na projektovou přípravu. Letošní novinkou je i nová příloha s orientačními cenami, která má lidem sloužit pro inspiraci a lepší představu, kolik určité věci reálně stojí. Lidé často čerpali z cen uváděných na internetu, ale ty zpravidla neobsahovaly další skryté náklady. Pak nebylo možné správně odhadnout, zda se projekt vejde do jednoho milionu korun,“ vysvětlila koordinátorka projektu Zdravé město Kopřivnice Ivana Holubová, s níž je potřeba všechny návrhy před podáním konzultovat.
Konzultace projektů jsou povinné a lze je domlouvat už nyní: „Letošní novinkou je prodloužení doby pro podávání Koprojektů až na dva měsíce. Návrhy budeme přijímat klasicky do konce června. Po kontrole formální a obsahové správnosti rozhodne Komise Zdravého města o tom, které z projektů postoupí do celoměstského hlasování, a pak už bude stačit přesvědčit o jejich pozitivech co nejvíce ostatních Kopřivničanů. Natočíme videoklipy a na podzim proběhne hlasování, v němž lidé rozhodnou o tom, který z návrhů bude město realizovat,“ připomněla již známý proces Ivana Holubová.
Fantazii při podávání návrhů se meze nekladou, jen je potřeba splnit podmínky programu, které jsou zveřejněny na webu města. Projekt musí být uskutečnitelný na pozemcích města a nesmí stát více než onen milion korun. Štěstí mohou zkusit Koprojekty i opakovaně, ale maximálně třikrát. Bližší informace najdete ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV