V rámci obnovy se pracuje na stabilizaci zdiva a zlepšení technického stavu brány. Průzkumy ukázaly větší rozsah dutin ve spárách, než se předpokládalo, proto se provádí jádrové vrty, aby se zjistilo složení podloží a zvolilo nejlepší metodu opravy. „Projekt, jehož délka je plánována dle smlouvy maximálně na dva roky, přinese komplexní obnovu chátrajícího pláště věže, přičemž zachová současnou podobu Zelené brány – ta zůstane neomítnutá, jak rozhodli občané města v referendu v roce 2021. Brána se znovu otevře veřejnosti v obnovené podobě, bude připravená nabídnout návštěvníkům nejen unikátní pohled na historické centrum města, ale i kvalitnější a bezpečnější zázemí. Rád bych požádal všechny o trpělivost a porozumění nutných omezení v souvislosti s probíhajícími pracemi. Všichni se těšíme na návrat této památky do plného provozu,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal, jenž má v gesci také správu majetku města.
Během oprav, které začaly v listopadu 2024, bylo nutné řešit technické problémy. Ze zdiva se uvolňovaly kameny, což vedlo k rozhodnutí provést komplexní průzkum konstrukce. Nyní se dokončuje stavba lešení, přičemž v místě ciferníku bylo dočasně pozastaveno, aby bylo možné bezpečně demontovat hodinový mechanismus a jeho kovovou konstrukci. „Každý ciferník má průměr 2,82 metru a musel být pečlivě převezen do specializovaného ateliéru na kovářské restaurování. Dočasné zabezpečení otvorů po hodinách bylo nutností, protože i přes bezpečnostní opatření se na lešení vyskytují neoprávněné osoby, a to představuje značné riziko,“ upozornil náměstek Hrabal.
„Součástí rekonstrukce je přespárování kamenné zdi, výměna poškozených kamenů za obdobné nové, oprava omítek a úprava oken v interiéru brány. Dále se počítá s ochranou proti holubům nad ciferníkem hodin, oplechováním říms a výměnou hlavic sloupků cimbuří. Kompletně bude upraven i prostor předbraní, včetně výměny dřevěných konstrukcí,“ uzavřel Jan Hrabal.
„Zelená brána je jedním z nejvýznamnějších symbolů Pardubic. Její obnova jí nejen vrátí původní krásu, ale také umožní lépe využít její potenciál v rámci městského turismu. Ačkoli práce dočasně omezí její dostupnost, po dokončení nabídne návštěvníkům ještě kvalitnější zážitek. Chceme, aby se stala nejen atraktivním cílem turistů, ale i místem, které oživí kulturní a společenské dění v centru Pardubic,“ uvedl náměstek primátora pro cestovní ruch René Živný.
Rekonstrukce zasáhla i pohyb obyvatel a dopravu v centru města. Před Zelenou bránou ze strany náměstí Republiky jsou umístěny stavební kontejnery a materiály. Přístup na Pernštýnské náměstí je možný kolem zvonice a úzkým průchodem kolem Čokoládovny Bajer. Obyvatelům i návštěvníkům se doporučuje využívat také Klášterní ulici nebo alternativní trasy kolem Bartolomějské ulice.
„Navzdory dočasnému omezení provozu kvůli rekonstrukci, zůstává Zelená brána důležitou součástí kulturního dění v Pardubicích. I když celková návštěvnost v roce 2024 poklesla o 13 % v důsledku stavebních prací, město i nadále počítá s návratem tradičních akcí po dokončení oprav. Po opětovném zpřístupnění se návštěvníci mohou těšit nejen na vylepšené podmínky pro prohlídky, ale i na návrat oblíbených programů, jako jsou Západy slunce na Zelené bráně či účast památky v Muzejní noci a Dnech evropského dědictví,“ dodala ředitelka Turistického informačního centra Miloslava Christová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV