Součást Komunitního centra Prádelna tvoří od samého počátku výstavní program tzv. Galerie Prádelna, díky němuž mohou návštěvníci všech aktivit v komunitní centru zhlédnout řadu uměleckých expozic známých i začínajících výtvarníků, experimentátorů a tvůrců rozličných žánrů i výtvarných oblastí. Po fantastických obrazech Monti Kubrika a Petra Hofmana, které přiblížily svět obou autorů, přináší únorová výstava také nahlédnutí do duší dvou autorů, kteří, byť je v realitě oddělují desítky let, mají mnoho společného – spisovatele Howarda Phillipse Lovecrafta a akademického malíře Jiřího Lhoty.
Howard Phillips Lovecraft byl americký básník, spisovatel, esejista a žurnalista, věnující se literární tvorbě v oblasti fantasy, science fiction a především hororu, které kombinoval v tehdejším oblíbeném žánru „weird fiction“. Jeho nejlepší práce jsou působivé pro jistou neuchopitelnost, fragmentárnost, coby vzdělaný, staromilský nadšenec využíval při své tvorbě vše, co jej zrovna inspirovalo nebo se mu hnusilo. Pomezí deliria a snu, popisy rozkladu hmoty, ztráty jasných kontur, útok na racionalitu a zdánlivě nezlomné přírodní zákony. Lovecraft se proslavil především jako stvořitel „Mýtu Cthulhu“. Dle jeho vlastního tvrzení všechny jeho povídky, jakkoliv spolu nesouvisejí, jsou založeny na obdobě biblického příběhu o pádu andělů. Vycházejí z premisy, že Zemi kdysi obývaly jiné bytosti (Prastaří, Velcí starci, Mocní), které se však oddávaly černé magii, a proto ztratily domovské právo a byly ze Země vyhnány. Žijí však někde mimo náš prostor a jsou kdykoliv připraveny opět se Země zmocnit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV