„Protože se zeď nachází v místech, do nichž se nedostane technika, bude muset být odbourání staré zídky provedeno ručně,“ upozornil náměstek primátora Vladimír Lichnovský. Předmostský hřbitov pochází z počátku 19. století, aktuálně je na něm 587 hrobů, z toho 13 urnových. Před sedmi lety tu město investovalo do opěrných zdí a přístupových cest, které byly v havarijním stavu.
„Pěší přístup na hřbitov byl v roce 2017 vyřešen novým terénním schodištěm z drobné žulové kostky, trasa druhé přístupové účelové komunikace je vyvedena ze zámkové dlažby,“ vzpomněl na investici ve výši 5 milionů 720 tisíc korun Jiří Raba z přerovského magistrátu. O rok později, v roce 2018, pak šlo 25 tisíc korun do restaurování více než sto let staré sochy Panny Marie Růžencové. Teď přichází na řadu zeď, která bude odstraněna až na kamenné základy, které budou zpevněny zálivkovou maltou a přespárovány.
„Samotná zeď bude z lícových cihel a zakončená má být železobetonovou zákrytovou deskou. Mysleli jsme i na nebezpečí vlhkosti, proto na rozhraní základu a zdění zdi bude asfaltový pás, zabraňující vzlínání,“ popsala vedoucí odboru investic Ivana Pinkasová.
Pokud se městu podaří letos zakázku vysoutěžit, mohla by se nová zeď v západní části začít budovat už na podzim. Do veřejné zakázky se přitom nemusí hlásit jen pět radou oslovených firem, ale i kterékoliv jiné, splňující podmínky řízení. „Pak přijde na řadu druhá část rekonstrukce zdi – na ni je zpracována projektová dokumentace a vydáno stavební povolení, v těchto dnech se zpracovává ještě dokumentace pro provedení stavby včetně rozpočtu,“ řekl na závěr náměstek Lichnovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV