Tábor: Vodárenská věž má opravené klempířské prvky, střechu, sgrafita a omítku spodku

09.12.2020 15:03 | Zprávy

Do 21. prosince 2020 je termín, kdy mají skončit stavební úpravy Vodárenské věže v Táboře.

Tábor: Vodárenská věž má opravené klempířské prvky, střechu, sgrafita a omítku spodku
Foto: mesto-tabor.cz
Popisek: Tábor

Renesanční budova, která pochází ze 16. století, kdysi měla zásadní význam pro distribuci vody ve městě. Dnes už nefunguje jako vodárna, město jako vlastník ji využívá jako galerii.

Co všechno se na věži udělalo? Podrobnosti sdělil stavbyvedoucí zhotovitelské firmy RE IN Patrik Brychta. Proběhla výměna oplechování, přičemž to původní bylo měděné a měď dělala vzhledově „nepříjemné“ skvrny na fasádě. Stavbaři okopali soklovou část věže a znovu ji omítli vhodným materiálem. „Jsou to speciální trassové malty, které regulují vlhkost ve zdivu a prodlužují jeho životnost,“ uvedl stavbyvedoucí.

Velkou pozornost firma věnovala sgrafitům neboli štukovým psaníčkám. Úkolem bylo nezměnit charakter budovy. Dělníci doplnili chybějící části štukové výzdoby, odstranili mechanicky i chemicky probarvení od měděnky, odstranili lišejníky a mechy. Celou fasádu zakonzervovali a zpatinovali.

Sgrafita nejsou historická, existují zprávy, že fasáda na konci 19. století byla bez psaníček. Sgrafitová výzva je na věži od konce 80. let minulého století.

Při revizi celé stavby firma zjistila, že šindelová krytina už je dožilá, musela se vyměnit. Původní byla smrková z počátku 90. let minulého století. Novou krytinu, kterou věž dostala, tvoří modřínové šindele. Životnost by měla být kolem 50 let. Tesařská konstrukce střechy byly natřeny bezbarvým ochranným nátěrem proti hnilobám, houbám a dřevokazným broukům.

V pátek 4. prosince 2020 odstranila firma lešení.

Stavba bude celkem stát bez víceprací s DPH 603 958,13 Kč. Vícepráce za krytinu jsou ve výši 163.632,00 Kč bez DPH. Tato cena bude ještě přičtena k ceně stavby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Na Horním náměstí začne platit nový režim dopravy

16:48 Olomouc: Na Horním náměstí začne platit nový režim dopravy

Menší provoz na Horním náměstí a zklidnění dopravy v nejužším centru města by měla zajistit úprava r…