Některé stromy, jež jsou součástí městské zeleně, doporučuje komise životního prostředí (KŽP) vzhledem k jejich stavu skácet, jiné chce zachránit. Vyplývá to z posledního setkání členů komise, kteří přímo v ulicích města diskutovali o jednotlivých stromech a doporučeních dendrologa, jak s nimi naložit. V některých případech se k jeho názoru přiklonili, v dalších navrhli jiné řešení.
KŽP je poradním orgánem rady města a jejím úkolem je spolupracovat s jednotlivými odbory radnice v oblastech dotýkajících se životního prostředí. Schází se každý měsíc nad problémy, které v této oblasti ve městě vyvstanou. Na poslední schůzce se její členové zaměřili na veřejnou zeleň. Společně s pracovníky odboru životního prostředí (OŽP) a Technických služeb města Vsetína, příspěvkové organizace, pod niž od listopadu loňského roku správa a údržba městské zeleně patří, procházeli lokality, v nichž se nachází problematické stromy.
Stav více než čtyřiceti vytipovaných stromů, jež podle OŽP jevily známky poškození, prozkoumal v loňském roce dendrolog z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
„Z našeho pohledu byly tyto stromy různě poškozené – proschlé, napadené houbou a podobně. Chtěli jsme však ještě vyjádření nezávislého odborníka, než o jejich budoucnosti rozhodneme,“ zdůvodnil přizvání dendrologa vedoucí OŽP Jan Štěpaník s tím, že ve většině případů se jedná o vzrostlé, několik desítek let, v případě Horního náměstí však více než 150 let staré stromy různých druhů – lípy, olše, jilmy, javory a smrky.
Dendrolog v některých případech navrhoval smýcení, v dalších pak provedení různých opatření, vedoucích k záchraně stromu.
„Komise většinou akceptovala jeho doporučení, v sedmi případech však měla názor odlišný a doporučila jiný postup,“ uvedl Štěpaník.
Jeden strom, a to lípu v Tyršově ulici, doporučoval dendrolog zkrátit, ořezat a upravit její okolí. „Její ponechání by si však vynutilo stavební úpravy a zrušení části chodníku. Proto komise navrhla tento strom skácet,“ přiblížil Štěpaník. V šesti dalších případech naopak odborník doporučoval pokácení a náhradní výsadbu. Komise se však přiklonila k názoru odboru životního prostředí, a to že vhodnými opatřeními včetně svázání korun bude možné prodloužit těmto stromům život, byť v některých případech jen o pár let.
Členové komise již s pracovníkem Technických služeb města Vsetína, p. o. dohodli harmonogram kácení i provedení navržených opatření. Některá přijdou na řadu co nejdříve, ještě v období vegetačního klidu, některá v průběhu jara a léta. Samozřejmostí pak je i náhradní výsadba místo pokácených dřevin.
Zpracoval: Jiří Žůrek, redaktor Vsetínských novin
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestovsetin.cz