Začali jsme besedou v Gymnáziu Dr. Emila Holuba v Holicích, kde lídr kandidátky ANO Pavel Telička vysvětloval studentům, jak přínosné může být vycestovat za studiem a praxí do zahraničí. Dita Charanzová přidala pohled z vlastní zkušenosti o střetu teorie s praxí, který mnohdy člověku přinese pocit deziluze. Pavel Telička téma zahraniční zkušenosti shrnul do sportovního příměru: „Házenkáři nebo hokejisté, kteří stráví v cizině i 20 let, a pak se vrátí, jsou pro nás přínosem, který potřebujeme.“
Jeden z maturantů poté položil otázku: „Když se v zahraničí uchytíme, co nás vlastně bude táhnout zpátky?“ Telička upřímně odpověděl: „Dobrá otázka. To je individuální. Já jsem třeba vždycky věděl, když jsem jel do Bruselu, že se jednou vrátím. Je logické, že spousta z vás tam zůstane, ale i kdyby se vrátilo jen 20%, je to pořád pozitivní.“ Dita Charanzová dodala, že si člověk mnohdy až v zahraničí uvědomí, co ho štve, ale hlavně co ho těší na naší republice a často se právě kvůli těmto věcem chce vrátit.
Ve firmě Retia, a.s., která je úspěšným výrobcem obranných radarů a bezpečnostních produktů, jsme si povídali s generálním ředitelem, panem Ing. Petrem Novákem o zvláštnostech jejich výrobků, které mimo jiné vyváží do jihovýchodní Asie, o absurditě některých dotací nebo potřebě kvalifikovaných zaměstnanců. Retia si zakládá na zodpovědném přístupu a kvalitě, vždy plní své závazky a zboží dodává včas. Už kvůli takovýmto firmám si ČR zaslouží lepší reprezentaci v Evropské unii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ANO