Bartošek (KDU-ČSL): Po schůzce s ministryní Schillerovou – obce se musí dál bát o své rozpočty

22.05.2020 19:38 | Zprávy

Po dnešním ranním setkání Jana Bartoška s ministryní financí nedošlo k žádné změně. Alena Schillerová dál trvá na tom, že obce zaplatí třetinu kompenzačního bonusu pro podnikatele a s r.o..

Bartošek (KDU-ČSL): Po schůzce s ministryní Schillerovou – obce se musí dál bát o své rozpočty
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

„Přitom stačí použít rozpočtovou rezervu a začít ze státního rozpočtu obratem vyplácet příspěvek fyzické osobě – v tomto případě na účet majitele s r.o. Tuto variantu zákon zná, nemusí se nic měnit a obce nemusí doplácet třetinu peněz a poté čekat na to, zda na ně zůstane či nezůstane nějaká dotace, aby tím zalepily díru ve svém rozpočtu,“ upozorňuje Bartošek.

Většinu malých podnikatelů a s r. o. zajímá, zda a kdy dostanou kompenzační bonus tzv. Pětadvacítku. „Všichni se shodneme, že peníze tito lidé dostat musí a to především rychle. Vše lze udělat v podstatě obratem, přičemž peníze by putovaly v řádu dní ze státní kasy formou příspěvku fyzické osobě,“ uvedl Jan Bartošek, poslanec a místopředseda KDU-ČSL.

Zůstane na opravy?

Ministryně financí však dále trvá na tom, aby část peněz šla z kasy obcí, měst a krajů, což způsobí v rozpočtech „díru“ ve výši 14 miliard korun. Tyto peníze pak budou městům chybět na běžné provozní záležitosti, jako je podpora sportu, zajištění autobusové dopravy do zaměstnání, k lékaři a do škol nebo na provoz místních knihoven či mateřských školek.

„To nesmíme dopustit. Tyto peníze musí zůstat obcím, které za ně mimo jiné dají práci místním lidem a navíc tak dojde například k opravám chodníků, poseká se místní zeleň nebo se zajistí doprava cisteren s vodou do obcí, které trpí nedostatkem vody,“ komentoval současný stav Bartošek.

Nesmíme obce nechat na suchu

Pokud se ministerstvu financí podaří přenést jednu třetinu nákladů na obce a kraje, budou finanční dopady pro místní obyvatelstvo razantní. „Ministerstvo financí argumentuje dorovnáním formou dotací, ale musíme si uvědomit, že dotace rozhodně nedostanou všichni, dostane se jen těm, kdo splní kritéria a budou vybráni. Co budou dělat obce, které na dotaci nedosáhnou? A co budou dělat obce, které na ni sice dosáhnou, ale nebudou mít peníze na dofinancování či předfinancování? Všichni vědí, že dotace nejsou stoprocentní a obec se musí na projektu finančně spolupodílet,“ upozorňuje Jan Bartošek.

KDU-ČSL je rozhodnutá oslovit poslance napříč poslaneckými kluby, aby si uvědomili, že i případná příprava projektů pro dotace sebere obcím další peníze, které nyní mohou použít dle vlastního uvážení, stejně jako oněch 14 miliard, pro které už měly naplánované v rámci rozpočtu konkrétní využití. Vždyť kdo jiný než lidé, kteří v obci přímo žijí, ví lépe, co a kdy obec a jejich obyvatelstvo potřebuje?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích