Bělobrádek (KDU-ČSL): Nesouhlasím s informacemi, které publikovala Mf DNES o mých cestách do USA

18.05.2016 17:20 | Zprávy

Reakce místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka na články Mladé Fronty DNES „Bělobrádkovy milionové cesty do Ameriky“ a "Stálá linka přes oceán"

Bělobrádek (KDU-ČSL): Nesouhlasím s informacemi, které publikovala Mf DNES o mých cestách do USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Vicepremiér Bělobrádek zásadně nesouhlasí s informacemi, které publikovala Mf DNES. Místopředseda vlády pro vědu, výzkum Bělobrádek byl od začátku svého funkčního období na pracovní cestě v USA třikrát, nyní je na čtvrté návštěvě. 

O všech cestách úřad místopředsedy vlády informuje média a veřejnost. Všechny uskutečněné cesty se z pohledu finančních nákladů řídí platnými právními předpisy, jakými je například Zákon o cestovních náhradách v platném znění pro dané období. 

První cesta (New York, Washington) se uskutečnila 17. – 21. listopadu 2014, pan vicepremiér zde byl coby součást delegace premiéra Sobotky. Hlavním cílem cesty bylo odhalení busty V. Havla v americkém Kongresu a další akce spojené s oslavami 25. výročí Sametové revoluce. Na programu vicepremiéra byla také návštěva University of Maryland, George Washington University, inovačního centra a dalších vědeckých institucí. Vicepremiér zde domlouval možnosti spolupráce s českými vědeckými institucemi. 

Druhá cesta (New York) se uskutečnila 23. – 27. září 2015, cílem bylo vystoupení vicepremiéra Bělobrádka na významném summitu OSN o udržitelném rozvoji. Vicepremiér v New Yorku také otevřel technologické centrum MeoHub české firmy Meopta, navštívil City University of New York a jednal s evropským komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou. Bělobrádek se v rámci této pracovní cesty setkal také se stipendisty Fulbrightovy komise. 

Třetí cesta (Miami, Orlando) se konala 19. – 24. března 2016, účelem cesty byl rozvoj vědeckotechnické spolupráce a posílení vztahů mezi českými a floridskými univerzitami, podpora obchodních vztahů a konzultace k budoucím postojům obou zemí ke Kubě. V rámci této návštěvy vicepremiér Bělobrádek jednal o možnostech spolupráce se zástupci floridských univerzit Florida International University, Nova Southeastern University a University of Central Florida. Součástí delegace byli zástupci MPO, MZV, Svazu průmyslu a dopravy ČR, akademické sféry, konkrétně předseda AV ČR J. Drahoš a rektor Masarykovy univerzity M. Bek a početná podnikatelská mise. Lidskoprávní tematiku vicepremiér řešil na setkání s osobnostmi kubánsko-americké komunity. Na programu byla také přednáška v Institutu Václava Havla na Florida International University. Místopředseda vlády se dále setkal s floridským ministrem obchodu Billem Johnsonem nebo guvernérem státu Florida Rickem Scottem a jednal se zástupci místních podnikatelských svazů a akcelerátorů, konkrétně s Enterprise Florida, Miami-Dade Beacon Council a Miami Venture Hive. 

Čtvrtá probíhající cesta (Washington, Maryland, San Francisco, Chicago) se koná od 16. do 22. května 2016. Cestu pořádá Poslanecká sněmovna ČR a součástí delegace jsou členové Hospodářského výboru PSP ČR v čele s jejím předsedou I. Pilným, místopředsedou vlády pro vědu a výzkum Pavlem Bělobrádkem, zástupci Hospodářské komory ČR a početnou skupinou podnikatelů, zástupců finančních institucí nebo univerzit. Důvodem účasti vicepremiéra Bělobrádka je podpora česko-amerických vztahů v oblasti vědy a výzkumu. Na programu vicepremiéra jsou jednání na několika amerických univerzitách (Stanford - inkubátor StartX, Berkeley, George Washington Univ.) a špičkových vědeckovýzkumných centrech (př. National Institutes of Health v Marylandu). 
Vzhledem k účasti podnikatelů také jednání se zástupci významných korporací, které jsou lídry v oblasti VVI, konkrétně jednání se zástupci fy Apple, prohlídka továrny Tesla. Vicepremiér bude jednat také s českými podnikateli působícími v Silicon Valley jako globálního centra výzkumu a inovací. Vrcholem cesty je pak jednání s hlavním vědeckým poradcem Obamovy administrativy a ředitelem kanceláře Bílého domu pro vědu a technologie Johnem P. Holdrenem ve Washingtonu. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Dočkáme se změny Zelené dohody?

Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sládeček (SPD): Uloupené Kosovo a česká křivda

9:06 Sládeček (SPD): Uloupené Kosovo a česká křivda

Proč dělat demonstrace na podporu Srbů? Během posledních sta let se v krizových situacích Srbové něk…