"Je dobře, že se transparentnost financování politických stran posouvá směrem k otevřenosti a zejména nezávislý úřad pro kontrolu politických stran je důležitým krokem vpřed. Přijatá podoba zákona má však stále mnoho děr a například navrhované sankce jsou mnohdy směšně nízké, takže i porušení pravidel nebude strany tolik trápit.
Nebyl by to však český parlament, aby si nedokázal polepšit. Pod pláštíkem transparentnosti tak velké strany dokázaly ještě více zabetonovat svoji pozici vůči menším stranám a zvýšit tak nerovnost politické soutěže. Například návrh na vznik politických institutů je díky schválené podobě na rozdíl od vážených politických nadací v Německu, které snad měly být vzorem, pouze netransparentním penězovodem do kapes jednotlivých stran. Politické instituty dostanou od státu téměř 50 milionů, ale na tento příspěvek dosáhnou pouze zavedené strany, které jsou ve sněmovně dlouhodobě, a menší či nové strany jsou tak diskriminovány.
Menší strany také poškozuje zákaz půjček od jiných než bankovních institucí, nebo zákaz inzerce v obecních novinách. V krajských či senátních volbách totiž zhusta kandidují místní starostové a jejich propagandě v redakční části obecního tisku nebude možné čelit ani tím, že si protikandidáti reklamu zaplatí,” uvedl místopředseda Strany zelených Michal Berg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV