Dobré odpoledne, vážené dámy a vážení pánové.
Ráda bych vám představila své dva pozměňovací návrhy, kterými se mění vládní návrh zákona o státním rozpočtu v kapitole 333 Ministerstva školství takto: Ve specifickém ukazateli výdaje regionálního školství a přímo řízených organizací se výdaje zvyšují o částku 4 miliardy 300 milionů korun. V kapitole 398 - Všeobecná pokladní správa ve specifickém ukazateli vládní rozpočtová rezerva dochází ke snížení o částku 4 miliardy 300 milionů korun.
Vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2023 sice počítá s růstem platů učitelů a dalších pedagogických pracovníků o 4 %, toto zvýšení se jeví ale jako naprosto nedostačující, jednak ve srovnání s výrazně vyšším plánovaným nárůstem platů policistů nebo vojáků a také vzhledem k aktuální výši inflace, která je kolem 17 %. Nominální platy učitelů sice vzrostou, ale reálné platy výrazně poklesnou.
Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala, že zachová úroveň platů pedagogických pracovníků na 130 procentech průměrné mzdy v České republice. Zatímco v roce 2021 činily platy pedagogů 119 procent průměrné mzdy v České republice, v roce 2023 to má být jen 110 procent. Platy pedagogických pracovníků se tak vrátí o čtyři roky zpátky na úroveň roku 2019. Obdobně v roce 2021 činily platy učitelů 126 procent průměrné mzdy v České republice, zatímco v roce 2023 to má být pouhých 117 procent. A tento pozměňovací návrh je zadán v systému pod číslem 1498.
Druhý pozměňovací návrh pod číslem 1499 mění vládní návrh zákona o státním rozpočtu v kapitole 333 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy takto. Ve specifickém ukazateli Výdaje regionálního školství a přímo řízených organizací se výdaje zvyšují o částku 1 miliarda 100 milionů korun a v kapitole 398 Všeobecná pokladní správa ve specifickém ukazateli Vládní rozpočtová rezerva dochází ke snížení o částku 1 miliarda 100 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.