Bondarenková (SPD): Seriál: Udržitelné vládnoucí elity 2. díl

17.09.2022 18:50 | Zprávy

Co občané očekávají od elit, které jim vládnou

Bondarenková (SPD): Seriál: Udržitelné vládnoucí elity 2. díl
Foto: archiv
Popisek: JUDr. Vladimíra Bondarenková, členka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), specialistka na mezinárodní a evropské právo

Pro ujasnění si, co vlastně občané očekávají od elit, které jim vládnou je vhodné začít základními znaky státu a prozkoumat občany legitimně očekávanou činnost, řekněme základní služby státu vůči občanům, tedy takové služby, u kterých nestačí, aby je výhradně zajišťoval soukromý sektor.

Samozřejmostí by teoreticky také měla být vysoká kvalita představitelů vládnoucích elit, minimálně na ministerských postech. Že tomu tak v praxi nemusí být a nebývá, bohužel vidíme často. Lze si přát změnu k větší kvalitě, ale charakter politické praxe tomu už předem, až na výjimky, brání.

Dovolte mi zahájit toto téma citátem z knihy Vladař od Nicolla Machiavelliho: „Výběr vhodných mužů pro důležité funkce ve státě má rovněž nemalý význam. Podle jejich kvalit bývá posuzován i panovník. Jsou-li špatní, nestojí ani panovník většinou za nic, a naopak, obklopí-li se schopnými muži, každý ho má za muže na svém místě, protože umí rozeznat skutečnou hodnotu od pozlátka. … Způsobilost či nezpůsobilost člověk pro vykonávání určité státní funkce lze předem odhadnout podle těchto tří podmínek: buď rozumí své věci sám a nikoho dalšího nepotřebuje, nebo si umí dát od jiných schopných poradit, anebo sám nic nedovede posoudit, ničemu nerozumí a na rady neslyší – a ten není k ničemu.“

Základní znaky státu

Mezi obecně uznávané základní znaky státu patří a) státní území, b) obyvatelstvo státu, c) státní moc. K nim bývá řazena ještě d) schopnost vstupovat do vztahů s jinými státy (mezinárodněprávní subjektivita), což ale není povinné kritérium. Přidala bych ještě znak: e) vůle obyvatelstva být součástí daného státu.

Toto poslední kritérium doplňuji, protože je velice podstatné a pokud zmizí, dějí se většinou velké změny. Například rozpad Československa, rozpad Jugoslávie, Indie v době oddělení od Velké Británie, podobně tomu bylo i v Africe v době postupného zániku kolonialismu, podobné procesy se odehrály i v Americe, již desetiletí lze podobné jevy sledovat na Ukrajině – příčiny ovšem nemusí být nutně jen vnitřní. Dost často jsou tyto procesy podporované i nějakou vnější mocí, která na takových změnách má zájem. To byl přesně případ dění na východní Ukrajině posledních osm let, byl to i případ odtržení Sudet od Československa před počátkem Druhé světové války.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu JUDr. Vladimíra Bondarenková, D.E.A., MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Kdepak je ta Fialova nezávislost?

14:07 Maříková (SPD): Kdepak je ta Fialova nezávislost?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k neustále rostoucímu podílu dovozu zemního plynu z v…