Na klimatickou konferenci v Glasgow dorazil i věhlasný britský přírodovědec, režisér, scénárista, dokumentarista a popularizátor ekologie Sir David Attenborough.
Vyjádřil svůj optimismus směrem k tomu, že zastavení globálního oteplování je možné, a vyzdvihnul schopnost lidstva řešit problémy. Zdůraznil ale také, že změny se nejvíce dotýkají těch, kteří se na jejich způsobení vůbec nepodíleli.
Zároveň upozornil, že změna klimatu nejvíce dopadne nikoliv na nějakou abstraktní budoucí generaci, ale na současné mladé lidi.
Český překlad celého projevu:
„Až budete příští dva týdny debatovat, vyjednávat, přesvědčovat a hledat kompromisy, což jistě musíte, snadno zapomenete, že klimatická nouze se nakonec omezuje na jediné číslo - koncentraci uhlíku v naší atmosféře.
Jedná se o měřítko, které do značné míry určuje globální teploty, a změny tohoto jediného čísla jsou nejjasnějším způsobem, jak zmapovat náš vlastní příběh. Určuje totiž náš vztah k našemu světu.
Po většinu dávné historie lidstva toto číslo divoce kolísalo mezi 180 a 300 (částicemi na milion). Stejně tak se měnily i globální teploty. Byl to krutý a nepředvídatelný svět. Naši předkové tehdy existovali jen v malém počtu.
Ale před více než 10 000 lety se toto číslo náhle ustálilo a s ním i zemské klima. Ocitli jsme se v neobvykle příznivém období s předvídatelnými ročními obdobími a spolehlivým počasím. Poprvé byla možná civilizace a my jsme neztráceli čas, abychom toho využili.
Vše, čeho jsme za posledních 10 000 let dosáhli, bylo umožněno právě díky stabilitě v tomto období. Globální teplota v tomto období nezakolísala o více než +/- 1 stupeň Celsia. Až do současnosti.
Naše spalování fosilních paliv, naše ničení přírody, náš přístup k průmyslu, výstavbě a vzdělávání uvolňují do atmosféry uhlík v nebývalém tempu a rozsahu. Už teď máme problémy. Stabilita, na které jsme všichni závislí, se láme. Tento příběh je příběhem nerovnosti i nestability.
Dnes jsou nejvíce postiženi ti, kteří tento problém způsobili nejméně. V konečném důsledku pocítíme dopady, z nichž některým se nyní už nelze vyhnout, všichni. Má takto náš příběh skončit? Příběh nejchytřejšího živočišného druhu, který je odsouzen k záhubě kvůli oné až příliš lidské vlastnosti, že v honbě za krátkodobými cíli nedokáže vidět širší souvislosti?
Skutečností je, že lidé, kterých se klimatické změny týkají nejvíce, nejsou nějaká imaginární budoucí generace, ale mladí lidé žijící dnes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV