Farský (STAN): Autoritáři nejsou receptem na úspěch země

10.10.2024 17:17 | Monitoring

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na projev maďarského premiéra Orbána k prioritám maďarského předsednictví

Farský (STAN): Autoritáři nejsou receptem na úspěch země
Foto: CNNP Prima NEWS
Popisek: Europoslanec Jan Farský v debatě CNN Prima NEWS

Orbánova politická kariéra začala koncem osmdesátých let, kdy se stal jednou z tváří mládežnické liberální organizace, která bojovala proti komunistickému režimu – a tedy i ruskému útlaku. Tato organizace se jmenovala a dodnes jmenuje FIDESZ. Jenže za těch 36 let obrátila kurz a dnes v Maďarsku buduje jakýsi hybrid mezi demokracií a autoritářstvím. Sám Orbán ho nazývá neliberální demokracií. Liberalismus maďarská vládnoucí strana zahodila, šíří nenávist proti sexuálním i etnickým menšinám a spolupracuje s Kremlem.

Orbán se aktivně snaží ovládnout soudnictví, veřejnoprávní média a potlačuje ta svobodná. Jeho spojenci z řad oligarchů kupují noviny a zpravodajské servery, které jsou vůči Orbánovi kritické. Například v roce 2020 v důsledku Orbánova tlaku odešli novináři z kdysi silného opozičního média Index.

Propad maďarské demokracie dokazují i různé indexy. Freedom House označil Maďarsko v roce 2017 za „svobodnou zemi“ a udělil mu skóre 76 ze 100. Dnes ji považuje jen za „částečně svobodnou“. Je to jediná země v EU, která má toto označení. A s aktuálním skóre 65 ze 100 se mimochodem umístila níž než třeba Jihoafrická republika nebo Indie.

Viktor Orbán kdysi pomohl vyvést svou zemi z jednoho autoritářského režimu, aby se o dvě dekády později rozhodl vybudovat ten svůj. Od silných lídrů by třeba občan čekal, že se o svůj lid postará v době krize. Ale ani to není v případě Orbána pravda. Na začátku pandemie COVID-19 zaznamenalo Maďarsko zdaleka největší propad HDP ze zemí V4. A spolu s Bulharskem a Bosnou a Hercegovinou se Maďarsko umístilo mezi TOP 3 evropských zemí s nejvyšším množstvím úmrtí na 100 000 obyvatel. Ani bratříčkování s Čínou výměnou za vakcíny jim nepomohlo.

Autoritáři zkrátka nejsou receptem na úspěch země. Mají na něj dohlížet silná a nezávislá média, která neustále koukají politikům pod prsty. Ale slabý dohled mezitím umožnil spojencům Orbána rozebírat národní rozpočet i evropské finance, které mohly přispět k rozvoji právě těch maďarských regionů, které FIDESZ volí ve velkém. Pomohl mu vyhrát parlamentní volby po pandemii, kterou objektivně nezvládl. Orbánova neliberální demokracie totiž není klíčem k úspěchu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pěkně se nám chlapec vyškolil v tom fašingtonu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 10.10.2024 17:28:18
Teď ještě natáhne podkolenky, zapálí pochodně a hurá na Maďara.! Místo aby lezl kanálama tak se vykecává na fb a pomlouvá státníky kterým nesahá ani po podrážky. Prostě typický dozimetrický šmejd !

|  5 |  0

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Být premiérem této země, tak bych pozvání z Moskvy přijal

22:31 Rajchl (PRO): Být premiérem této země, tak bych pozvání z Moskvy přijal

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Roberta Fica v Rusku.