Fialova vláda ničí životní úroveň českých občanů a premiér Fiala má ještě tu drzost, že se se svými nesmysly směje lidem do obličeje (když například slibuje platy jako v Německu, ačkoli lidi reálně o peníze připravil). SPD má plán, jak obnovit prosperitu. Podle studie Plaformy pro sociální bydlení a Ostravské univerzity se od roku 2020 do loňska zvýšil počet lidí v domácnostech, kteří nejsou schopni zaplatit energie, o více než 75 procent na 1,35 milionu osob v 690 tisících domácností. Letos i o desítky procent vzrostl počet lidí, kteří opakovaně nesplácejí půjčky. Od ledna do října bylo v Česku vyhlášeno 11 437 osobních bankrotů, tedy o šest procent víc než ve stejném období loni. Insolvenčních návrhů bylo podáno 12 225, meziročně o osm procent víc.
„Odhadujeme, že jejich počet se už více než zdvojnásobil,“ řekl Novinkám předseda české pobočky Evropské sítě proti chudobě a sociálnímu vyloučení Karel Schwarz. Lidí v takzvané energetické chudobě, kteří si nemohou dovolit dostatečně topit, dluží na energiích či za ně utratí více než dvě pětiny svého čistého příjmu by tak bylo již přes 1,5 milionu.
„Zpočátku měli někteří ještě finanční rezervy, které teprve teď vyčerpali. Týká se to zejména seniorů, samoživitelů dětí, zaměstnaných lidí s nízkými mzdami, nezaměstnaných, a obecně osob s nízkými příjmy, ale do značné míry i většiny rodin s dětmi,“ uvedl Schwarz.
Připomněl, že hlavně ceny elektřiny a vody jsou vyšší než před rokem a spolu s tím zdražují třeba i nájmy. „Ceny energií a dalších komodit se nevrátily na úroveň na počátku roku 2022,“ podotkl Schwarz.
Alarmující je i to, že letos o desítky procent vzrostl počet lidí, kteří opakovaně nesplácejí půjčky. „V posledním roce se jejich počet zvýšil o téměř polovinu na 16 procent, když o rok dříve činil 11 procent. Přitom před pandemií covidu nepřekračoval pětiprocentní hranici,“ uvedla společnost Fincollect, která spravuje pohledávky finančních institucí.
Od ledna do října bylo v Česku vyhlášeno 11 437 osobních bankrotů, tedy o šest procent víc než ve stejném období loni. Insolvenčních návrhů bylo podáno 12 225, meziročně o osm procent víc, doplnila analytička společnosti CRIF Věra Kameníčková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV