Často občané mluví o tom, jak zajistit sebe a svou rodinu tak, aby měli své bezpečí, své jistoty. Nejde přitom jen o bezpečnost v užším slova smyslu, že je nikdo neokrade nebo nepřepadne jejich děti či je samotné, když jdou po ulici, ale jestli budou mít dost prostředků na jídlo, bydlení, oblečení na provoz domácnosti, tedy na zaplacení elektřiny, vody, tepla a dalších nejnutnějších věcí. Bezpečnost v širším smyslu.
Z toho vyplývá, že občany zajímá nejen současná, ale i budoucí cena potravin, energie, která je u nás nejdražší v Evropě, ale i dalších pro život nezbytných věcí. Mluví se zde o potravinové bezpečnosti. A to z obavy, že obchodní řetězce při nízkém odchovu u nás např. prasat, zdraží vepřové maso, že je vysoká cena vajec anebo je jich úplný nedostatek, že se neustále zvyšuje cena cukru, když cukrové řepy už dlouho nepěstujeme tolik jako v minulosti, že brambory jsou neúměrně drahé apod.
Stejně se mluví o energetické bezpečnosti, co budeme dělat, když ČR se stane zemí, která místo vývozu bude muset elektrickou energii dovážet, protože se významně opozdila výstavba nových zdrojů, jako je dostavba Dukovan nebo výstavba třetího a čtvrtého bloku Temelína, a alternativní zdroje takové výpadky nemohou nahradit. To vše jsou zásadní chyby minulých vlád, které nebyly schopny zajistit plánovaný udržitelný rozvoj.
Bezpečnost občanů má tedy mnoho podob, a to vysvětluje i titulek této úvahy. U nás v Jihočeském kraji budeme projednávat Zásady územního rozvoje a vzhledem k tomu, jak jsem uvedl výše, že se asi v nejbližší době nedočkáme třetího a čtvrtého bloku JETE, budou se tyto zásady také týkat zemědělské půdy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV