Je zajímavé, že obdobné rady nedostala akciová společnost OKD již před pár lety. „Netěžte uhlí, je to ztrátové.“ O rekvalifikaci zaměstnanců OKD by se samozřejmě postaral stát, ale již o pár let dříve.
Sice se u nás zatím příliš uprchlíků neusadilo, ale k tureckému hospodářství ve významu známého přísloví se blížíme velice rychle. Dlouhodobě ztrátový kolos OKD, těžící národní nerostné bohatství, podporuje vláda stovkami milióny korun z peněz daňových poplatníků. Zcela opačně se vláda zachovala ke Kovosvitu, který byl donedávna úspěšnou firmou vyrábějící moderní technologie (například ekologické zdroje energie, obráběcí centra a CNC soustruhy). Kovosvit zdárně obchodoval se zahraničím a samozřejmě i s Ruskou federací, kam směřovalo až 40% vývozu firmy.
Kovosvit dostal radu nad zlato
Kovosvit dostal od naší vlády radu nad zlato: „Problémem je přílišná závislost na obchodu s Ruskem.“ Není to náhodou naše vláda a Evropská unie, která se podílela svými sankcemi na poklesu ruského hospodářství? Neměly by též následovat rady: „Nemějte přílišnou závislost na obchodu s Evropskou unií?“ Není to tak dávno, kdy jsme od „expertů“ slyšeli prorocká slova o obrovském hospodářském propadu v případě, že se Velká Británie rozhodne opustit EU. Naštěstí pro celou Evropu se názory expertů zatím nenaplňují.
Doufám, že naše úspěšné české firmy budou mít chuť i nadále inovovat a hledat nové trhy na západě i východě. Po zkušenosti s jihočeským Kovosvitem a OKD by se totiž mohlo zdát, že je výhodnější být firmou dlouhodobě ztrátovou a bez budoucnosti. Při splnění těchto podmínek je totiž vláda ochotna nalít do firmy stovky miliónů korun, samozřejmě v souladu s pravidly Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV