Ačkoli jsme se od novinářů mohli dozvědět o její kruté porážce. Strana Geerta Wilderse si oproti minulým volbám polepšila o cca 3% a má o 5 poslanců více. Druhé místo Strany pro Svobodu rovněž nelze považovat za katastrofální porážku.
Důležitá je však skutečnost, že si premiér této země před volbami všiml nálad ve společnosti a svůj vcelku tolerantní přístup k imigraci dostatečně přehodnotil. Jak jinak lze vyložit jeho plán na vracení uprchlíků do severoafrických zemí. Dokonce uznává deviantní chování části imigrantů, přičemž kritizuje jejich chování vůči gayům a ženám. Rovněž si všiml časté výmluvy imigrantů, kterou můžeme slyšet i u nás - „jste rasisti“. Předvolební inzeráty premiéra Marka Rutta „buď normální nebo jdi“ se prakticky neliší od hesel Geerta Wilderse. Postoj premiéra vůči tureckým demonstrantům i nejvyšším představitelům několik dní před volbami byl rovněž rázný a nesmlouvavý.
Geert Wilders sice nevyhrál, ale nálady ve společnosti donutily premiéra této země k přehodnocení postojů k imigraci i servilního chování vůči Turecku. Samozřejmě, zda se jedná o dlouhodobé změny, pocítí Nizozemci až po určitém odstupu od voleb.
Jedno je jisté, nálady ve společnosti donutily vládní establishment ke změně politické rétoriky.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV