Ta upozornila, že ani před válkou nebylo chování Ruska mírové. „Rusko bylo vyloučeno z Rady pro lidská práva, nicméně souhlasím s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, že to nestačí. Dle mého názoru by mělo být také vyloučeno ze stálých členů Rady bezpečnosti,” říká česká europoslankyně Markéta Gregorová.
„Rezoluce Rady jsou hlavním nástrojem vyjádření vůle orgánů OSN. Přítomnost Ruska v Radě, ba dokonce právo veta vůči tomuto nástroji, je dílem zastaralých a zkostnatělých struktur, které už dlouho volají po reformě. Rusko není jediná věc, která nutí OSN ke změně, ale je rozhodně nejurgentnější,” komentuje europoslankyně Gregorová.
Rada bezpečnosti je jeden ze šesti orgánů Organizace spojených národů. Zatímco usnesení ostatních orgánů jsou ve vztahu k členským státům OSN pouze doporučující, rezoluce Rady bezpečnosti jsou závazné a Rada může jejich splnění vynucovat i silou. Jako stálý člen Rady bezpečnosti má Rusko, stejně jako další čtyři státy, právo veta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV