Vratislav Karel Novák, Vanesa Trostová, Vladimíra Jakouběová, Jan Baxant, Marie Fryaufová, Ivan Kortan, Isa Engelmann, Pater Rath. To jsou jména významných osobností, které si letos odnesly z liberecké galerie Poctu hejtmana Libereckého kraje. Ocenění, které se uděluje od roku 2006, náleží osobnostem, které působí v různých činnostech lidské činnosti a svůj život či dílo zasvětily rozvoji a dobrému jménu nejen Libereckého kraje.
Letos nominovala veřejnost na udělení Pocty hejtmana celkem 14 kandidátů. Finálních 8 osobností vybrala odborná porota.
„Jako každý rok i letos je mi velkou ctí ocenit výjimečné osobnosti, které v našem kraji máme a které svůj život zasvětily své práci a které svým mimořádným, výjimečným a úspěšným životem obohatily a obohacují všechny kolem sebe. Pocta hejtmana je symbolem odhodlání podporovat ty, kteří se nezištně snaží o lepší budoucnost nejen v našem regionu. Jejich práce a oddanost nám všem může sloužit jako inspirace,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Laureáti Poct hejtmana Libereckého kraje a jejich medailonky (abecedně seřazeno):
prof. akad. sochař Vratislav Karel Novák
* 13. 12. 1942, Praha, † 12. 2. 2014, Jablonec nad Nisou
Pocta hejtmana in memoriam za celoživotní přínos v oblasti výtvarného umění
Významný český sochař, šperkař a vysokoškolský pedagog. Po studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze si v areálu rýnovické barokní fary vybudoval výtvarný ateliér
a dílnu. Pro jeho tvorbu je charakteristické spojení technických a mechanických principů s kinetickými prvky v propojení s výtvarnou tvorbou. Díla lze pozorovat po celém Libereckém kraji, ale také v kraji Ústeckém, v Praze nebo ve Spojených státech amerických. Je autorem jedné z nejznámějších kinetických plastik ve veřejném prostoru Stroj času – Metronom na pražské Letenské pláni z roku 1991. V Jablonci nad Nisou u přehrady stojí jeho socha Rybářský prut.
Vanesa Trostová
* 13. 9. 1975, Oldřichov v Hájích
Pocta hejtmana za mimořádný přínos v oblasti obnovy kulturního dědictví
Restaurátorka kamenných památek. Vystudovala kamenosochařství v Hořicích a v té době soukromou školu restaurování a konzervačních technik (dnes Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, Litomyšl). Dlouhodobě se věnuje své práci především na Frýdlantsku. Restauruje významné památky v kraji, např. hrobku Redernů v kostele Nalezení svatého Kříže ve Frýdlantě, fasádu se sochařskou výzdobou chrámu Navštívení Panny Marie v Hejnicích, sochy Spravedlnosti a Anděla na frýdlantské radnici, ale také drobné památky v krajině.
PhDr. Vladimíra Jakouběová
* 16. 5. 1956, Turnov
Pocta hejtmana za celoživotní přínos v oblasti muzejnictví a popularizace tradiční lidové kultury
Vystudovala dějiny umění a etnologii na Masarykově univerzitě v Brně. Je autorkou stálých muzejních expozic a stovek výstav, i celé řady expozic na Dlaskově statku. Muzeum Českého ráje v Turnově se pod jejím vedením stalo odborným garantem péče o tradiční lidovou kulturu pro celý Liberecký kraj. Ve své kompetenci si, kromě vedení muzea, ponechala i povinnosti odborného pracovníka a kurátora etnografické sbírky a sbírky uměleckého řemesla. V těchto oborech se nadále věnuje výstavní i publikační činnosti, řeší projekty a výzkumy nadregionálního významu. V roce 2021 převzala na Pražském hradě Cenu Jože Plečnika.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV