Hejtman Půta: Jednání k dolu Turów prozatím skončila

22.10.2021 8:36 | Tisková zpráva

Uzavřít mezivládní dohodu mezi Českou a Polskou republikou považuje Liberecký kraj i nadále za nejvýhodnější řešení problémů spojených s těžbou v polském hnědouhelném dolu Turów.

Hejtman Půta: Jednání k dolu Turów prozatím skončila
Foto: Archiv PL
Popisek: Hejtman Martin Půta

Členové krajské rady proto na včerejším jednání doporučili Zastupitelstvu Libereckého kraje vyzvat českého ministra životního prostředí a českého ministra zahraničních věcí k obnovení jednání, která prozatím bezvýsledně skončila v září letošního roku.

„Jednání o česko-polské dohodě bohužel nedospěla ke shodě. Doslova ztroskotala na jednom sporném bodě, a tím je délka trvání bilaterální smlouvy, po kterou ji nebude možné ani jednou stranou vypovědět. Na říjnovém zasedání krajského zastupitelstva proto doporučíme zastupitelům, aby vyzvali českého ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka k obnovení jednání s polskými protějšky a k dokončení návrhu mezivládní smlouvy v nejbližším možném termínu. Apelujeme také na to, aby ji poté vlády obou zemí co nejdříve podepsaly,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Poslední jednání k návrhu dohody před jejich přerušením proběhla před necelým měsícem, a to konkrétně ve dnech 27., 29. a 30. září. Další termín diskuze dosud nebyl stanoven a oznámen.

„Věřím, že zdravý rozum nakonec zvítězí a obě strany se vrátí k jednacímu stolu. Pouze dohoda, která bude přijatelná pro Česko i Polsko, tento problém vyřeší. Není důvod čekat s uzavřením dohody na novou vládu, nejde o politické téma, ale ochranu obyvatel a krajiny Libereckého kraje,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Liberecký kraj na rozšiřování dolu Turów a možné negativní dopady způsobené těžbou upozornil poprvé již v roce 2016. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce pokračovat v těžbě do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a dosáhnout hloubky 330 metrů. Obyvatelé na české straně hranice se obávají nejen ztráty pitné vody, ale i zvýšení prašnosti, hluku a poklesu terénu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pošarová (SPD): Fico je skutečný lídr - vyděračům se neustupuje

22:14 Pošarová (SPD): Fico je skutečný lídr - vyděračům se neustupuje

Robert Fico se uskutečněním bleskové předvánoční návštěvy v Moskvě zachoval jako premiér suverénního…