Harmonizace územně správního členění státu je jedním z cílů Strategického rámce rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014 – 2020, proto se ministerstvo vnitra k problematice narovnání skladebnosti na Turnovsku nyní vrátilo. Navíc je tato spletitost také překážkou pro čerpání dotací, díky čemu problém nabral na významu. Tato otázka se přitom řeší opakovaně od roku 1960, kdy původní turnovský okres zanikl a nastal stávající, v mnoha ohledech problematický stav. „ORP Turnov je největší územní anomálie v zemi a není žádné jiné území, kde je působnost rozložena mezi tři okresy,“ konstatoval Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra, který má problematiku na starosti.
Ministerstvo chce nyní především sbírat podněty od obcí, kterých se plánovaná změna přímo dotýká. Vyslechnout jejich preference z hlediska administrativního začlenění. Prioritním tématem je podle Mlsny zejména dobrá dostupnost služeb pro občany.
„Jsme rádi, že byla jednání svolána a je možnost o návrzích ministerstva vnitra debatovat. Především bych uvítal, aby nebyl nový stav pro obyvatele Turnovska horší, než ten současný. Hlavním měřítkem je pro nás dostupnost služeb pro občany, která se v poslední době bohužel spíše zhoršuje,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Zároveň zdůraznil, že největším dluhem zůstává, že ani 16 let od vzniku krajů, nemají ani kraje své plnohodnotné instituce a mnohé státní organizace se stále řídí původními okresy.
Zástupci ministerstva vnitra předložili přítomným účastníků tři možné varianty řešení:
- varianta – vznik samostatného okresu Turnov
- varianta – ORP Turnov přičlenit k okresu Liberec
- varianta – ORP Turnov zmenšit o okrajové obce a přičlenit je k okresu Semily nebo okresu Liberec
„Vnímáme a chceme, aby byl Turnov přirozeným centrem regionu. Pracovali jsme tvrdě na tom, aby náš úřad fungoval. Lidé by tu měli mít také dostupné služby. Část ORP patří do tří okresů, což vnímáme jako velkou komplikaci,“ zdůraznil turnovský starosta Tomáš Hocke. Připojili se k němu i další starostové. „Nejde pouze o dostupnost služeb. Kdyby vznikl okres Turnov, dal by se lidem signál o tom, kam patří. Mnozí rok 1960 vnímáme jako křivdu,“ řekl Michal Nožička, starosta Kacanov a podotkl, že některými institucemi patří Turnovsko dokonce ještě pod Hradec Králové.
Středeční setkání bylo úvodním na cestě za případnou změnou územního uspořádání v oblasti Turnovska. Ta se dotýká šestnácti obcí náležejících do správního obvodu obce s rozšířenou působností Turnov. V České republice je pak celkem 33 obcí, kterých se taková neskladebnost týká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV