Hasičský záchranný sbor už letos od kraje převzal vybavení za 7,6 milionu korun, nyní k němu přibyla mimo jiné endoskopická kamera k prověření prostor s nesnadným, nebezpečným nebo nemožným přístupem, zařízení pro lokalizaci a detekci zavalených osob v těžko dostupných či zřícených budovách, telemetrické systémy pro monitoring staticky narušených stavebních konstrukcí, 200 kondenzačních vysoušečů a 14 sad figurín s příslušenstvím pro nácvik kardiopulmonální resuscitace. To vše za zhruba 9,73 milionů korun.
„Když se rozezní zvuk sirény hasičského auta, většina z nás nemá dobrý pocit a pro jistotu se rozhlédne, jestli třeba nehoří dům v sousedství nebo někdo nepotřebuje pomoc. Profesionální i dobrovolné hasiče tento zvuk provází za jejich posláním při záchraně životů a majetku. Tito lidé si zaslouží naši úctu a poděkování. Bez kvalitního vybavení a techniky by se jim pracovalo obtížněji, a proto se snažíme přispět k tomu, aby měli ke své práci spolehlivé partnery a co nejlepší podmínky,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.
Techniku převzali i dobrovolní hasiči. Jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH) předurčené pro zásahy u dopravních nehod s vyproštěním osob a JSDH předurčené pro práci na vodní hladině obdržely osm kompletních sad hydraulických vyprošťovacích zařízení, 10 doplňujících sad a 15 nafukovacích motorových člunů s přívěsy a potřebným vybavením za zhruba 9,3 milionu korun. Čluny byly přiděleny jednotkám na základě provedené analýzy vycházející z dlouhodobých statistických údajů o počtu mimořádných událostí se záchranou lidí a zvířat z vody.
„U předurčených jednotek sboru dobrovolných hasičů letos končí jedna etapa vybavování a začíná další. V první etapě je završen tříletý proces vybavování vyprošťovací technikou pro zásahy u dopravních nehod. To nepochybně - i vzhledem ke zkvalitňující se odborné přípravě - přinese větší efektivitu u těchto mimořádných událostí, kterých je ročně v Moravskoslezském kraji zhruba 2 200, obdobně jako požárů. Rozšíření předurčenosti JSDH o zásahy na vodní hladině v případě povodní s sebou přináší také vyšší nároky na technické vybavení - patnáct sad lodí s motory na podvozcích a nezbytné ochranné prostředky jsou pro tuto činnost základem. Samozřejmě musí následovat i další speciální vybavení, které by mělo být předmětem vybavování v dalším období,“ říká plukovník Vladimír Vlček, ředitel Hasičského záchranného sboru MSK. „Díky Moravskoslezskému kraji dochází i k dovybavení jednotek HZS MSK dýchacími přístroji, speciální technikou pro vyhledávání a záchranu osob a v oblasti ochrany obyvatelstva obnovou filtrů pro ochranu před nebezpečnými látkami a novými vysoušeči, použitelnými při povodních a záplavách. Bez této pomoci by byla úroveň zásahů ve prospěch obyvatel MSK na podstatně nižší úrovni,“ dodává plukovník Vladimír Vlček.
Sady pro práci na vodě:
JSDH Baška, Bohumín-Starý Bohumín, Bruntál, Dolní Benešov, Dvorce, Frýdek-Místek, Háj ve Slezsku-Lhota u Opavy, Havířov-Životice, Hlučín, Lučina, Odry, Ostravice, Příbor, Raškovice, Vratimov.
Hydraulická vyprošťovací zařízení:
JSDH Horní Benešov, Litultovice, Lomnice, Odry, Ostrava-Radvanice, Staré Hamry, Starý Jičín, Studénka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV