Tento Systém zelené infrastruktury pomůže zlepšit mikroklimatické podmínky ve městě, zejména pocitovou teplotu, díky čemuž se Praha stane příjemnějším místem pro všechny její obyvatele i návštěvníky. Projekt by měl být hotový do dvou let.
Zeleň ve městě tvoří propojenou síť, kde má každý strom nebo park svou specifickou roli, a tím zajišťuje fungování celé sítě. Praha aktuálně připravuje Systém zelené infrastruktury, který bude sloužit nejen jako detailní přehled této sítě, ale také jako nástroj pro identifikaci míst, kde by bylo vhodné iniciovat vznik nových přírodních prvků. Cílem tohoto projektu je zvýšení účinnosti celého systému a zlepšení mikroklimatu v konkrétních částech města.
„Praha patří mezi města s nejvyšším podílem zeleně na jednoho obyvatele na světě. V celosvětovém žebříčku se nedávno umístila na 13. místě, v Evropě pak v první desítce. S tímto velkým potenciálem nadále pracujeme a připravujeme nástroj, díky němuž v Praze ještě rozvineme dar ochlazovat město, který příroda nabízí,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.
„Nový Systém zelené infrastruktury nejen potvrdí význam stávajících zelených ploch, ale především určí, kde a jak lze zeleň v Praze dále rozšířit, aby co nejvíce zlepšila kvalitu života ve městě. Tento důležitý projekt významně přispěje k naplňování Strategie adaptace Prahy na změnu klimatu,“ doplňuje Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.
Ekosystémové služby jako základní stavební kámen projektu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV