Díky zdravějšímu životnímu stylu, novým léčebným metodám a pokrokům v medicíně obecně bude populace nejen v Čechách, ale v celé Evropě stárnout. To znamená, že se budeme dožívat vyššího věku, ale zároveň nás bude víc, kteří budou trpět některou z nemocí, které dlouhověkost v určitém procentu doprovází. Jde jak o poruchy fyzických, tak mentálních funkcí. Jedním z relativně častých onemocnění je Alzheimerova choroba.
Vzhledem k tomu, že tímto onemocněním trpí již v dnešní době relativně mnoho lidí a absolutní počty se budou zřejmě zvyšovat, zúčastnila jsem se tento týden Mezinárodní odborné konference Strategie společného postupu příspěvkových organizací v péči o osobu s Alzheimerovou chorobou. Ta se uskutečnila v zámeckých prostorách státního zámku Litomyšl pod záštitou člena Rady Pardubického kraje Pavla Šotoly ve spolupráci se zástupci Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jehož jsem členkou, městem Litomyšl a Univerzitou Pardubice.
Alzheimerova choroba je náročná nejen pro samotného nemocného, ale zároveň pro personál, který musí zajistit čtyřiadvacetihodinovou péči. Ať už se jedná o péči v domácím prostředí, nebo v zařízeních sociálních služeb. Mezi ostatními vystupujícími z české republiky, Slovenska a Holandska jsem přednesla svůj příspěvek, ve kterém jsem zdůraznila právě důležitost jak formální, tak neformální péče o nemocného a s tím spojené špatné finanční ohodnocení pracovníků přímé péče, tedy těch, kteří se o pacienty s Alzheimerovou chorobou starají.
Jsem velice ráda, že takováto konference proběhla, protože je nutné předávat si navzájem s kolegy poznatky z praxe, a zároveň musím poděkovat pořadatelům za vzornou organizaci konference v překrásných prostorách zámku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Hnyková - profil