Hrnčíř (Úsvit): Bude připravovaná smlouva mezi USA a EU tak prospěšná?

14.05.2014 6:41 | Zprávy

Potají připravovaná smlouva mezi EU a USA o transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) budí spoustu obav a vyvolává ještě více otazníků.

Hrnčíř (Úsvit): Bude připravovaná smlouva mezi USA a EU tak prospěšná?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr hnutí Úsvit Tomio Okamura

Vzhledem k tomu, že předmětná dohoda vzniká v bruselském zákulisí a všichni zúčastnění si dávají velký pozor, aby před volbami do EP na veřejnost její návrh neprosáknul, je ostražitost namístě. Obavy také vzbuzuje fakt, že s příchodem Obamovi administrativy a po jeho historicky nejdražší prezidentské volební kampani, vzrostl významně vliv nadnárodních korporací a byznysu vůbec, na vládu a legislativu v USA. Ve hře totiž není nic menšího, než jsou zájmy právě těchto korporací. Ve světle ukrajinských událostí a obav členských států o svoji bezpečnost, bude příznivců amerických zájmů v Evropě přibývat, výměnou za obranný deštník, poskytnutý armádou spojených států.

Nicméně, obdobnou smlouvu již USA mají uzavřenou. Jedná se o Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Tato dohoda, která vstoupila v platnost 1. 1. 1994 je obchodní dohoda spojující Kanadu, Spojené státy americké a Mexiko se snahou omezit obchodní a celní bariéry a liberalizovat obchod. Výsledkem je, mimo jiné, rozvrácené zemědělství Mexika, které je dnes již závislé na dovozu dotovaných geneticky modifikovaných plodin z USA.

Ovšem, zdaleka nejzajímavější je dohoda, která vzniká právě v tuto dobu a je to prakticky obdoba smlouvy mezi EU a USA, která se jmenuje Trans-Pacific Partnership Free Trade Agreement (TPP). Smlouva zahrnuje 13 asijských států s USA a obstarává více, než 1/3 světového hospodářství. Některé zveřejněné kapitoly z návrhu této smlouvy budí velké obavy, neb jsou napsány jako na zakázku amerických společností. V zájmu amerických korporací totiž prosazují lobbisté svoje vlastí legislativní návrhy do těchto smluv, s cílem obejít legislativu jednotlivých států. Toto se zabezpečí tak, že se nově ustanoví právní orgány s mezinárodní působností, které převezmou legislativní pravomoci národních států. Je zřejmé, že tam budou instalováni loajální úředníci, kteří v případné arbitráži, rozhodnou proti zájmům odbojného národního státu. To se již potvrdilo právě v případě výše uvedené transamerické smlouvy NAFTA.
 Buďme, prosím, ostražití a nenechme se uchlácholit bláboly eurokariéristů, kteří výměnou za lukrativní funkce, slíbí cokoliv…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Hrnčíř - profil

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

16:04 Ministr Rakušan: Neshodli jsme se na jmenování národního koordinátora pro euro

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání vlády.