Jedinák (Republika): Stravenková lobby

04.01.2015 9:50 | Zprávy

Stravenky jsou jistě dobrá věc. Daňově se vyplatí zaměstnavatelům i zaměstnancům. Z hodnoty stravenek může zaměstnavatel uplatnit až 55% jako daňový odpočet. Celý systém má však jeden velký háček...

Jedinák (Republika): Stravenková lobby
Foto: red
Popisek: Bohuslav Jedinák (Republika)

Stravenky nejsou peněžní formou plnění a proto se z nich nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění ani daň z příjmu. Praktická je i jejich univerzálnost. Svým způsobem jsou výhodné i pro jejich příjemce například restaurace či jiná stravovací zařízení. Jistě by bez jejich existence takové množství lidí neplnilo v době obědů restaurace a nedávalo si populární “meníčka”.

Co už není tak fajn je nenažranost stravenkových firem. Trh se stravenkami u nás po sérií fůzí ovládají fakticky dvě největší firmy a ty podle mě zneužívají svého postavení na trhu. Háček je v tom, jak si nechávají za svoje služby královsky zaplatit.

Zaměstnavatel nakoupí pro své zaměstnance stravenky. Za to podle standardního ceníku zaplatí poplatek 4% bez DPH. Ten kdo stravenky přijímá je na tom nejhůř. Musí stravenky spočítat a někde odevzdat. Pokud je nechce posílat poštou musí je odvézt do velkých měst, kde mají stravenkové firmy své kanceláře a kde stravenky proplácejí. To je akce na několik hodin a nese s sebou náklady. Z logiky věci vyplývá, že to nedělají každý den, ale třeba po 14 dnech nebo měsíci. A to všechno dostanou z hodnoty přijatých stravenek o 6% bez DPH méně v případě proplacení v hotovosti či o necelé procento méně v případě proplacení bezhotovostně na účet. Brachu téměř celkem 10% bez DPH od zaměstnavatelů a příjemců stravenek dohromady.

Přitom poplatek za platbu platební kartou se pohybuje kolem 2% a peníze má obchodník na účtu do 2 dnů. A to nemluvím o tom, že než se kruh od prodeje stravenek zaměstnavateli po odevzdání stravenek zpět uzavře, jsou v podstatě stravenkové firmy zadarmo úvěrovány.

Podle mě je to velký kontrast a něco není v pořádku. Stravenkové firmy jsou si vědomy svého silného postavení a obchodníci jsou v pasti, protože, když přestanou stravenky akceptovat, tak přijdou o zákazníky.

Takže ještě jednou - celková provize je cca 10% bez DPH. V době kdy u nás stravenky začínaly to byla polovina. A to se ve stravenkovém byznysu protočí zhruba 16 miliard korun ročně.

Stravenky ano, ale za provize, které odpovídají dobrým mravům.

O kolik zvýší výši "poplatků" příště?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Bohuslav Jedinák

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

6:15 Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozvoji Trutnova.