Johnová (Praha sobě): Chceme umožnit lidem důstojný odchod z tohoto světa

21.10.2021 18:45 | Tisková zpráva

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a nepřevážel je na základě tísňového volání do zdravotnických zařízení.

Johnová (Praha sobě): Chceme umožnit lidem důstojný odchod z tohoto světa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová

V některých případech totiž nemá akutní hospitalizace pro pacienty žádný prospěch, naopak transport a změna prostředí mohou snížit jejich komfort. Pacientům přitom často zbývají poslední dny, či dokonce hodiny života. Cílem týmu bude poskytnout adekvátní péči pacientovi v jeho domácím prostředí, případně jej transportovat do specializovaných pracovišť tak, aby cesta byla co nejkratší a co nejméně stresující.

Hlavní město ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy zajistí poskytování mobilní specializované paliativní péče na území metropole. Smyslem tohoto týmu je zlepšení péče o pacienty ve finálním stadiu nevyléčitelného onemocnění po tísňovém volání na linku 155. Cílem je poskytnutí specializované paliativní péče v souladu s přáním pacienta a snížení počtu hospitalizací ve zdravotnických zařízeních, které již pacientovi nepřináší žádný benefit.

„Osmdesát procent lidí si přeje poslední chvíle svého života strávit doma se svými blízkými, ale jen dvaceti procentům lidí se to vyplní. Spuštěním nové služby mobilní paliativní péče prostřednictvím pražské záchranky chceme tento nepoměr zvrátit a umožnit lidem důstojný odchod z tohoto světa, bez zbytečného stresu i pro jejich rodiny,“ říká Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví.

Mobilní paliativní tým by vyjížděl k těmto pacientům a snažil se jim zajistit co nejlepší péči přímo v místě bydliště, aniž by je musel transportovat do nemocničních zařízení. V určitých případech už totiž hospitalizace nemá z medicínského hlediska pro pacienta přínos a změna prostředí sníží jeho životní komfort.

„Při naší práci se setkáváme i s pacienty, jejichž nemoci a zdravotní stav současná medicína už vyléčit nedokáže a z akutní hospitalizace nemají prospěch. Zřízení mobilního paliativního týmu přispěje k tomu, aby tito lidé poslední chvíle života strávili důstojně, bez bolesti a s co nejmenšími komplikacemi, ideálně v rodinném kruhu, bude-li si to pacient přát,“ popisuje Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

22:01 Vencálek (Zelení): “Žábou na prameni” jsou často právě kraje

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nápadu zrušit ministerstvo školství